Aktualizacja strony została wstrzymana

Co Kościół mówi ws. homoseksualizmu? Decyduje ojciec Prusak

Jezuita, który w kwestii antykoncepcji jest na bakier z nauką Kościoła zarzuca „niezgodność z nauką Kościoła” krytycznemu stanowisku doktora Paula Camerona wobec homoseksualizmu. – Poglądy doktora Paula Camerona są nienaukowe, niepsychologiczne. A w dodatku są niebezpieczne – uważa ojciec Jacek Prusak SJ.

Jezuita mówi, że poglądy doktora Camerona „nie pomagają zrozumieć homoseksualizmu, tylko wzmacniają stereotypy. Chodzi o to, w jaki sposób Cameron przedstawia homoseksualistów: jako ludzi, którym nie wolno ufać, którzy są niebezpieczni społecznie. Wystąpienia Camerona wzmacniają nienawiść i homofobię. Nie rozładują problemów społecznych związanych z podejściem do homoseksualizmu, tylko je nasilą”.

O. Prusak ubolewa nad tym, że poglądy podobne do Camerona „chociaż może nie tak skrajne, prezentują niektórzy psycholodzy chrześcijańscy, a przekonania Camerona przedstawia się jako naukową psychologię. To każe postawić pytanie o status psychologii, jaką się uprawia na uczelni katolickiej”.

Według jezuity-psychoterapeuty dr. Cameron „uprawia nie naukę, ale ideologię”. O. Prusak zwraca uwagę, że poglądów Camerona „nie można chwalić, nie biorąc pod uwagę tego, że profesjonalne organizacje psychologów i socjologów negatywnie oceniły jego badania”.

O. Prusak uważa także, iż poglądy doktora Camerona powinny być skonfrontowane z innymi, wtedy „można by mówić o jakiejkolwiek debacie, a nie o propagandzie. Na dodatek fakt, że zaprosiły go uczelnie kościelne, wzmacnia stereotyp, że Cameron reprezentuje poglądy Kościoła katolickiego”.

Według krakowskiego jezuity tak nie jest. Poglądy Camerona „nie są zgodne z nauką Kościoła” choć pewnie niejedna osoba religijna weźmie sobie Camerona za wzór tego, czym jest nauka Kościoła w sprawie homoseksualizmu. Wystąpienia Camerona przedstawiają naukę Kościoła w krzywym zwierciadle”.

– Wyznacznikiem nauki Kościoła nie jest Cameron, ale dokumenty, które są krytyczne wobec homoseksualizmu, ale nie ma w nich wrogości wobec gejów. Lepiej więc, żeby Kościół nie próbował swojego stanowiska legitymizować takimi osobami jak Cameron, gdyż to się kładzie cieniem także na nauce Kościoła – mówi o. Prusak.


JaLu/GWZobacz także:

„Wyborcza” odwołała konferencję na UKSW

Katolicki uniwersytet boi się prawdy?

„Wyborcza” zastraszyła UKSW, „Dziennik” chce to samo zrobić z KUL

Fronda.TV: Studenci oskarżają „Gazetę” o cenzurę


Za: Fronda.pl


.