Szkoccy lekarze chcą nałożyć podatek na… czekoladę!

Aktualizacja: 2009-05-11 10:17 am

Nałożenie na czekoladę podatku takiego samego jak na alkohol i papierosy? Na taki pomysł wpadli szkoccy lekarze. W ten sposób chcą walczyć z otyłością i cukrzycą, które dotykają coraz większą liczbę mieszkańców Wysp.

Jednym z pomysłodawców „słodkiego podatku” jest dr David Walker, lekarz rodzinny z Lanarkshire. Według niego bardzo wiele osób całe swoje zapotrzebowanie na kalorie pokrywa tylko czekoladą. 200-gramowa torebka czekolady ma według lekarza tyle kalorii, ile potrzeba człowiekowi na funkcjonowanie przez pół dnia. Tymczasem taki smakołyk zjada się w kilka minut, a to prowadzi do eksplozji otyłości i zachować na cukrzycę. Poza tym czekolada jest traktowana jako swoisty lek na stres, a zjedzenie jej daje ułudne poczucie bezpieczeństwa.

Jak zauważa dr Walker, mówienie ludziom, by przestali objadać się słodkościami i zaczęli ćwiczyć, nic nie daje. Doktor uważa, że “dopiero wprowadzenie podatku od czekolady mogłoby pozytywnie wpłynąć na walkę z otyłością i związanymi z nią chorobami” a “pieniądze, które byłyby zdobyte w ten sposób, można również na nią przeznaczyć”.

Pytanie co z kalorycznymi chrupkami, jedzeniem z fast-food’ów i tysiącami innych produktów, które mogą powodować otyłość? Szkockim lekarzom proponujemy wprowadzenie podatku od… otyłości! Specjalna komisja powinna określić maksymalnie dopuszczalną wagę mężczyzn / kobiet, a za każdy nad-ustawowy kilogram pobierać specjalną opłatę!

Marek Bienkowski

źródło: Dziennik


Za: Najwyższy Czas!


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9243 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]