ZDF ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”. Krakowski sąd przyznał rację byłemu więźniowi Auschwitz

Aktualizacja: 2016-12-22 8:20 am

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” – zdecydował Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Liczący już 95 lat Karol Tendera od wielu lat działa na rzecz zachowania w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II Wojny Światowej.

Sprawa, którą rozpatrywał sąd dotyczyła informacji – zamieszczonej w lipcu 2013 roku na portalu zdf.de – o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager”. Posłużono się wówczas określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.

W ocenie byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, publikacja naruszyła jego „poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych”. Przedstawiciele ZDF chcieli oddalenia pozwu.

We środę rozpatrujący sprawę Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał telewizji ZDF przeproszenie Karola Tendery za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Oświadczanie to ma być przez miesiąc umieszczone na stronie głównej niemieckiego nadawcy. Taki werdykt zmienia postanowienie sądu niższej instancji, który wiosną tego roku wprawdzie uznał, że dobra osobiste powoda zostały naruszone przez ZDF, ale jednocześnie ocenił, że powód został już skutecznie za nie przeproszony w osobistym liście.

Źródło: tvp.info

MA

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92365 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]