Jednolitego podatku nie będzie. Mateusz Morawiecki ogłosił rezygnację z flagowego planu PiS

Aktualizacja: 2016-12-21 10:29 am

Rząd porzuca prace nad wprowadzeniem tzw. podatku jednolitego. „Zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego” – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Szumnie zapowiadana przez rząd PiS reforma podatkowa polegająca na połączenie w jedną daninę składek na podatek PIT, NFZ i ZUS to już przeszłość. W wydanym oświadczeniu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zaznaczył, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo straciliby na tym przedsiębiorcy – zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Proponowane rozwiązania powodowałyby, że ich obciążenie wzrosłoby z 20, do 40 procent.

„Wraz z rezygnacją z wprowadzenia w Polsce podatku jednolitego do kosza trafi likwidacja umów śmieciowych, omijanie płacenia podatku PIT i znacząca obniżka podatku dla najbiedniejszych” – podkreśliło rmf24.pl. Nowe rozwiązanie w przypadku osób najmniej zarabiających miało z kolei obniżać pobierane składki – z 40 do 20 proc.

Decyzja o porzuceniu prac nad jednolitą daniną nie oznacza zakończenia tematu. Szef komitetu stałego Henryk Kowalczyk już zapowiedział, że pomysł może wrócić – za kilka lat.

Źródło: rmd24.pl

MA

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92355 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]