Henry Kissinger chwali Donalda Trumpa: może zmienić dzieje świata

Aktualizacja: 2016-12-20 11:53 am

Były sekretarz stanu, politolog i osoba wciąż bardzo wpływowa wśród amerykańskich elit kierujących polityką zagraniczną – Henry Kissinger – po raz kolejny przychylnie wypowiedział się o prezydencie-elekcie. Jego zdaniem Trump ma szansę zapisać się w historii USA jako „bardzo znaczący prezydent”.

W wywiadzie dla „Face the Nation”, wyemitowanym w niedzielę przez stację CBS, twórca polityki odprężenia wobec Chin, z drugiej strony człowiek współodpowiedzialny wraz z prezydentem Nixonem za bombardowanie neutralnej Kambodży, gdzie miały znajdować się bazy wietnamskich komunistów,  przyznał Trumpowi „ogromny kredyt zaufania”. Kissinger chwalił go za dobrą analizę sytuacji amerykańskiej, opracowanie właściwej strategii i zwycięstwo w wyborach, nawet wbrew kierownictwu Patii Republikańskiej.

– Nie myślałem o nim jako o kandydacie na prezydenta do momentu, aż się nim stał – mówił Kissinger. Dalej wyjaśnił, że prezydent-elekt właściwie ocenił sytuację w kraju i opracował strategię, która przyniosła mu zwycięstwo. – Teraz jego zadanie będzie polegać na zastosowaniu tej samej umiejętności do sytuacji międzynarodowej – mówił były sekretarz stanu i doradca ds. obrony Nixona.

Tłumaczył, że „Trump jest zjawiskiem, jakiego zagranica nie widziała”. Wg byłego sekretarza stanu, obecnie na świecie dokonują się ważne zmiany i to może być „niezwykła okazja” dla prezydenta, który „może przejść do historii jako bardzo znaczący prezydent”.

Kissinger wyjaśnił, że zadaje on „wiele nowych, nieznanych pytań,” ma innowacyjne podejście do polityki i w związku z tym coś niezwykłego może – ale nie musi – z tego narodzić się.

Kissinger, który zauważył, że Trump „ma umysł jasny” i wie, jakie problemy trzeba rozwiązać, dał mu radę. – Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest rozróżnienie rutynowych problemów od kwestii zasadniczych, które przynoszą skutki w dłuższej perspektywie. Dlatego prezydent nie powinien dać się wciągnąć w walkę biurokratów w kwestiach marginalnych – ostrzegał.

Były doradca prezydenta Nixona podkreślił, że prezydent-elekt Donald Trump może przejść do historii jako jeden z najbardziej wpływowych prezydentów w historii ze względu na radykalną zmianę, którą reprezentuje w stosunku do ustalonego porządku światowego. On ten porządek może zmienić, zwłaszcza, że świat znajduje się niejako w próżni i konieczne jest ustalenie nowych zasad ładu międzynarodowego.

Kissinger, który już kilkakrotnie spotkał się z Trumpem po wyborach stwierdził, że polityka zagraniczna prezydenta-elekta będzie bardziej polegać na instynktach niż teorii. – Myślę, że działa przez rodzaj instynktu, który jest inną formą analizy niż moja, bardziej akademicka – mówił. Trump podnosi szereg kwestii ważnych i jeśli odpowiednio nimi pokieruje może – zdaniem politologa – doprowadzić do wielkich zmian.

Kissinger przy innych okazjach wyraził nadzieję, że prezydent-elekt będzie mógł prowadzić spójną politykę zagraniczną i wewnętrzną. Ma szansę na pogodzenie różnicy postrzegania roli polityki zagranicznej USA zarówno przez opinię publiczną, jak i elity.

Źródło; newsmax.com., washingtontimes.com., AS.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92304 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]