Dr Szewko o sytuacji w Aleppo: media są zalewane nieprawdziwymi informacjami

Aktualizacja: 2016-12-15 8:59 am

W rozmowie na antenie Radiowej Trójki dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu mówi, że większość informacji pojawiających się ostatnio temat Aleppo jest nieprawdziwa. „Większość z tego, co teraz jest wychwytywane, to często albo celowa dezinformacja, albo wiadomości od ludzi przygodnie złapanych gdzieś na ulicy, którzy słyszeli, że dwie ulice dalej kogoś zabito”.

Źródła powiązane z syryjskimi rebeliantami podają informacje o brutalnej pacyfikacji Aleppo i mordowaniu cywilów przez siły rządowe. O sytuacji w mieście mówili m.in. śledczy ONZ, powołując się na “liczne doniesienia” o doraźnych egzekucjach popełnianych przez siły walczące po stronie rządowej, a także o arbitralnych zatrzymaniach czy porwaniach.

W rozmowie na antenie Radiowej Trójki dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu przyznał, że przynajmniej większość pojawiających się na ten temat informacji jest nieprawdziwa. – W tej chwili nie działają już oficjalne kanały komunikacji organizacji rebelianckich. Większość z tego, co teraz jest wychwytywane, to często albo celowa dezinformacja, albo wiadomości od ludzi przygodnie złapanych gdzieś na ulicy, którzy słyszeli, że dwie ulice dalej kogoś zabito. I to jest dalej powtarzane przez media – mówił gość Trójki.

Ekspert zwracał uwagę, że media są zalewane licznymi nieprawdziwymi zdjęciami, rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. – Na 100 zdjęć nie ma jednego prawdziwego – zaznacza. Podaje przykład, że znana libańska dziennikarka rozpowszechniała fotografie z Pakistanu jako rzekome zdjęcia z Aleppo. Jego zdaniem, chaos informacyjny jest po obu stronach i dotyczy także syryjskich oficjeli. Przypomina też, że wśród syryjskich rebeliantów są również m.in. członkowie lokalnej Al-Kaidy. – To są dżihadyści odpowiedzialni za dziesiątki zbrodni wojennych. Oni wcale nie chcą się poddawać – mówił dr Szewko zaznaczając, że to najpewniej z ich winy nie udało się zawrzeć rozejmu, ponieważ ci islamiści zdecydowali, że będą walczyć dalej. Mówił też o bojownikach tzw. Wolnej Armii Syrii, których znaczna część to islamiści.

Dr Szewko zwracał również uwagę, że to Iran i Hezbollah miały przyczynić się do zablokowania ewakuacji z Aleppo. Z kolei zajęcie miasta to wg niego efekt resetu rosyjsko-tureckiego, w wyniku którego Turcja przerzuciły znaczną część sił rebelianckich z miasta przez Turcję do północnej Syrii.

Czytaj również:

– Z całą pewnością w Syrii karty rozdaje Turcja, a także Iran – co do tego nie ma żadnych wątpliwości – mówi Szewko. Dodaje, że nie jest przekonany, czy strony zaangażowane rzeczywiście słuchają Rosji i USA. Jego zdaniem, państwa te nie mają bezpośredniego wpływu odpowiednio na działania Syrii i Turcji. Dodaje, że swoje interesy mają tam także sunnickie państwa Zatoki Perskiej, np. Arabia Saudyjska i Katar, które mają w Syrii swoje bojówki, takie jak Ahrar al-Sham. – W tym wszystkim są cywile, którzy nie bardzo wiedzą, gdzie uciekać i co ich czeka z czyich rąk – mówi ekspert.

Polskieradio.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 grudnia 2016)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jeśli dr Szewko – który zabłysnął po dojściu do władzy PiSu jako chyba jedyny ekspert “od spraw terroryzmu” promowany w telewizji – będzie dalej mówił takie straszne rzeczy, że media posługują się “celową dezinformacją”, to nie pojawi się już w mediach Jacka Kurskiego, a do mediów Jarosława Kurskiego go nie zaproszą, ergo szybko straci status eksperta i popadnie w niebyt medialny, co dla niektórych jest straszniejsze niż zejście z tej ziemi.

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92162 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]