Rząd: ułatwienia ws. sprowadzania Ukraińców do pracy w Polsce będą obowiązywać do końca 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że dotychczasowe uproszczone zasady sprowadzania pracowników ze Wschodu, w tym Ukraińców, będą obowiązywać w 2017 roku.

Według ministerstwa, prace nad nowymi przepisami zmieniającymi zasady sprowadzania pracowników ze Wschodu wejdą w życie nie wcześniej niż 1 kwietnia przyszłego roku. Z zapewnień resortu wynika, że dotychczasowe zasady sprowadzania Ukraińców na podstawie oświadczenia będą stosowane do końca 2017 roku.

Pierwotnie, od nowego roku miały zacząć obowiązywać nowe przepisy, które utrudniały sprowadzanie do pracy Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu. Jednak w listopadzie, jak pisze „Rzeczpospolita”, „w ostatniej chwili”, projekt zmian został usunięty z programu posiedzenia rządu, co zablokowało możliwość przyjęcia go i skierowania do Sejmu.

„Rz” podaje, że to Ministerstwo Rozwoju, kierowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, wstrzymało dalsze prace nad projektem, wdrażającym unijną dyrektywę ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Projekt zakładał wprowadzenie istotnych restrykcji i ograniczeń dotyczących sprowadzania Ukraińców. Ministerstwo chce, żeby unijne regulacje wdrożyć tylko na potrzeby prac sezonowych.

W ramach nowych procedur, przedsiębiorcy mieliby obowiązek zatrudniania imigrantów na umowach o pracę, a ich zarobki nie powinny być niższe, niż w przypadku polskich pracowników na podobnych stanowiskach.

Nieoficjalnie przedsiębiorcy przyznawali, że takie rozwiązanie uczyniłoby sprowadzanie Ukraińców do pracy w Polsce bezsensowym. Argumentowali przy tym, że przepisy uderzałyby w część ich firm, m.in. pogarszając ich konkurencyjność, opartą o niskie koszty pracy. Decyzję w tej sprawie pozytywnie komentują przedsiębiorcy, którzy korzystają z masowego napływu pracowników z Ukrainy do Polski.

– (…) firmy korzystające dotychczas z pracy Ukraińców mają ogromną nadzieję, że rząd (…) tak skonstruuje nowe polskie przepisy, aby nadal było możliwe proste i tanie sprowadzenie rąk do pracy ze Wschodu, głównie z Ukrainy – mówi „Rz” Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że jeśli nowe przepisy będą niepotrzebnie utrudniały sprowadzanie pracowników ze Wschodu, to zapewne szybko pojawią się przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców.

Z kolei ciężar obsługi nowego systemu sprowadzania Ukraińców do pracy w Polsce miałby, w myśl nowego projektu, spaść na powiatowe urzędy pracy. Projekt przewiduje obecnie, że firma musiałaby zapłacić 30 zł za wydanie zezwolenia za taką pracę, z czego połowa zostawałaby w urzędzie, a reszta trafiała, jako czysty zysk, do budżetu państwa.

Zaznaczono też, że polscy pracodawcy coraz częściej szukają do pracy Ukraińców ich nie tyle z powodu niższych oczekiwań płacowych, ale z braku polskich pracowników. Wcześniej informowaliśmy jednak na licznych nieprawidłowościach związanych z zatrudnianiem w Polsce pracowników z Ukrainy.

Czytaj także:

Rp.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (08 grudnia 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rzad-ulatwienia-ws-sprowadzania-ukraincow-do-pracy-w-polsce-beda-obowiazywac-do-konca-2017-r

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content