Aktualizacja strony została wstrzymana

CNN znów mówi o „polskich obozach śmierci”

Określenie „polski obóz śmierci” pojawiło się na internetowej stronie telewizji CNN w wiadomości na temat decyzji Sądu Najwyższego USA w sprawie wstrzymania deportacji do Niemiec Johna Demjaniuka, oskarżonego o zamordowanie tysięcy Żydów w Sobiborze w 1943 roku.
Określenie zostało użyte w krótkim podpisie pod zdjęciem z wizerunkiem oskarżonego: „Niemieckie władze twierdzą, że 89-letni mężczyzna z Ohio jest współwinny zamordowania 29 tysięcy ludzi w polskim obozie śmierci”.

Wiadomość zaktualizowano po raz ostatni w czwartek 7 maja o godzinie 22.20 czasu polskiego.

Niemniej w samym tekście czytamy już o „Sobiborze, obozie śmierci w okupowanej w 1943 roku Polsce”.

W czwartek sędzia Sądu Najwyższego John Paul Stevens bez komentarza odrzucił wniosek Demjaniuka, złożony po tym, gdy 1 maja federalny sąd apelacyjny w Cinncinati (stan Ohio) otworzył ponownie możliwość deportacji, odmawiając jej odroczenia.

W nakazie aresztowania wydanym przez prokuraturę w Monachium Demjaniukowi zarzuca się udział w zamordowaniu 29 tysięcy Żydów w Sobiborze między marcem a końcem września 1943 roku.

Nie dalej jak przed dwoma tygodniami CNN prostowała po interwencji ambasady RP w Waszyngtonie sformułowanie „polskie obozy śmierci” w relacji z Marszu Źywych na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz. W sprawie obraźliwego zwrotu interweniowała również w londyńskim biurze CNN ambasada polska w Wielkiej Brytanii.

22 kwietnia republikański senator Sam Brownback, który użył określenia „polski obóz koncentracyjny” w dyskusji na forum amerykańskiego Senatu, następnego dnia sprostował swój błąd, chociaż nie przeprosił.

onet.pl


Skip to content