Donald Trump w obronie amerykańskiej flagi. Karą za jej zniszczenie utrata obywatelstwa

Za spalenie flagi amerykańskiej należałoby karać utratą obywatelstwa, lub więzieniem – ocenił prezydent elekt Donald Trump. Jego deklaracja wywołała w Stanach Zjednoczonych burzę i komentarze, że byłoby to sprzeczne konstytucją i orzecznictwem Sądu Najwyższego.

„Nikomu nie powinno być wolno spalić amerykańskiej flagi. A jeśli to zrobi, to muszą być konsekwencje – może utrata obywatelstwa, lub rok więzienia” – napisał na Twitterze Donald Trump. Wpis prezydenta elekta był reakcją na reportaż w telewizji Fox News o studencie, który spalił amerykańską flagę.

W ocenie komentatorów deklaracja Trumpa jest sprzeczna z konstytucją USA, która zakazuje rządowi odbierania obywatelstwa USA komukolwiek, wbrew jego woli. Jak wskazali, także amerykański Sąd Najwyższy uznał, że spalenie flagi jest „formą wypowiedzi”, chronioną pierwszą poprawką do konstytucji.

Za takim orzeczeniem głosował niedawno zmarły konserwatywny sędzia Antonin Scalia, który kilka lat później przyznał, że gdyby był królem, to zakazałby palenia flagi. Przyznał jednak, że pierwsza poprawka do konstytucji chroni właśnie przed krytyką rządu oraz tyranami, którzy chcieliby tłumić taką właśnie formę wypowiedzi.

Źródło: rmf24.pl

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-11-30) | http://www.pch24.pl/donald-trump-w-obronie-amerykanskiej-flagi--kara-za-jej-zniszczenie-utrata-obywatelstwa,47747,i.html

Skip to content