Szkoła bez przedmiotów. Za kilka lat Finowie zrewolucjonizują oświatę

Likwidacja przedmiotów, praca grupowa, koniec z wzywaniem do tablicy. To część założeń kolejnego etapu rewolucji w fińskiej oświacie. Zmiany, które dotyczyć będą szesnastolatków i starszej młodzieży, wprowadzone zostaną za cztery lata.

Jednym z głównych punktów przełomowych zmian ma być zniesienie tradycyjnie pojmowanych przedmiotów nauczania, takich jak matematyka, historia, biologia czy geografia. Uczniowie będą rozpatrywać poszczególne problemy całościowo, z punktów widzenia różnych nauk, dotychczas ujmowanych osobno. Będą też kształcić nowe umiejętności, na przykład wcielać się w pracowników w konkretnych zawodach, wymagających kompetencji obejmujących kilka dziedzin równocześnie.

Rewolucyjny system szkolny wprowadzony zostanie najprawdopodobniej w 2020 roku. Dotyczyć będzie starszych uczniów – od szesnastolatków wzwyż. Uzyskają oni większą niż do tej pory swobodę w dobieraniu zajęć szkolnych zgodnych z własnymi preferencjami i planowanymi profesjami. Szkoła położy akcent na pracę grupową, co przejawiać się będzie między innymi w rezygnacji z systemu indywidualnych odpowiedzi przy tablicy.

Źródło: onet.pl/Brightside

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-11-14)

[Wybrane wpisy internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Jacek
Kołchoz

nauka po nowemu
Matematyka z punktu widzenia filozofii hegeliańskiej. Pierwsza osoba twierdzi, że 2+2=4, a druga, że 2+2=6, ta druga osoba ma święte prawo do swojego zdania i należy iść na kompromis, dlatego 2+2=5.

WojtekP
Najpierw trzeba zdobyć podstawową wiedzę w zakresie konkretnego przedmiotu, aby móc zjawiska analizować w różnych ujęciach. To jest nic innego jak propozycja kształcenia debilków

haha
W demoludach to już było, za Stalina. Np.w szpitalach były drużyny składające się np. z chirurga, pielęgniarki i sprzątaczki, i te osoby miały wymieniać się kompetencjami, tzn. chirurg szoruje podłogę a sprzątaczka operuje wyrostek. Wszyscy równo opłaceni, bo mamy równe żołądki.

plan nieporządku
plan nowego porządku przewiduje że ludność ma się ogłupić do tego stopnia by nic nie rozumiała !

 


 

Skip to content