Tradycyjna Msza Święta wraca do nowojorskiej katedry!

Aktualizacja: 2016-11-15 10:36 am

Msza w klasycznym rycie rzymskim wraca do katedry świętego Patryka w Nowym Jorku. To pierwszy raz od 20 lat. Msza Święta odprawiona została 14 listopada. Kardynał nowojorskiej diecezji Timothy Dolan wydał pozwolenie na jej odprawienie. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu duchowni i klerycy będą mogli w niej spokojnie uczestniczyć, bez obaw o znalezienie się na cenzurowanym u swoich bardziej postępowych przełożonych.

Tradycyjna Msza Święta wraca do nowojorskiej katedry!

Uroczysta Msza Wotywna na cześć Matki Bożej Miłosierdzia odprawiona została 14 listopada o 19:00 tamtejszego czasu. Organizatorami byli Rycerze Kolumba. Podkreślają oni przełomowy charakter wydarzenia.

Ostatni raz Msza w klasycznym rycie rzymskim została w nowojorskiej katedrze odprawiona w maju 1996 roku przez kardynała Alfonsa Marię Sticklera. Nadano jej uroczystą odprawę – zarówno jeśli chodzi o strój celebransa jak i muzykę. Chór odśpiewał Mszę koronacyjną Mozarta. Ówczesny arcybiskup Nowego Jorku kardynał John O’Conner ciepło przywitał zgromadzonych wiernych. Wyraził radość z ich próśb o odprawienie Mszy tradycyjnej.

Tamto wydarzenie, podobnie jak i to z 14 listopada 2016 roku zostało zorganizowane przez Rycerzy Kolumba.

Obecnie uzyskiwanie zgody na odprawianie Mszy w klasycznym rycie rzymskim jest łatwiejsze, dzięki motu proprio „Summorum Pontificum” Benedykta XVI. Zgodnie z nim księża parafialni powinni zgadzać się na prośby wiernych dotyczące celebracji w starym rycie – o ile istnieje stabilna grupa zainteresowana uczestnictwem w takich Mszach. Tradycjonaliści zauważają również, że odprawianie Liturgii według edycji Mszału Jana XXIII nigdy nie zostało zakazane.

Źródło: churchmilitant.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-11-15)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Szybko studzi się radość tej wiadomości, gdy uzmysłowimy sobie, iż aby odprawiać nieśmiertelną Mszę świętą Wszechczasów, trzeba specjalnych zezwoleń. Oczywiście, że odprawianie tzw. tradycyjnej Mszy świętej nigdy nie zostało zakazane, wbrew temu co usiłują narzucić i wprowadzić do świadomości hierarchowie i księża przyzwyczajeni do łatwizny i płycizny Novus Ordo. A dodatkowo zastanawia fakt, iż takowe “pozwolenie” wydał miejscowy biskup, kard. Timothy Dolan, którego łagodnie można nazwać filosemickim klownem. Może uczynił to celem, tak lansowanej przez Franciszka-Bergoglio wizji Kościoła “zróżnicowanego”?

 


 

CZYTAJ:

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91349 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]