USA: muzułmanin zostanie szefem Demokratów?

Po porażce Hillary Clinton w wyborach prezydenckich, Partia Demokratyczna szuka nowego lidera. Jednym z kandydatów jest czarnoskóry Keith Ellison, pierwszy muzułmanin wybrany do amerykańskiego Kongresu.

Porażka wyborcza Clinton oznacza, że ktoś inny musi stanąć na czele Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC). Jak wskazują eksperci, nowy szef DNC ma nadać partii nowy ton i wyznaczyć program przed wyborami do Kongresu w 2018 roku. Demokraci zamierzają wówczas odrobić straty, ponieważ poza „swoim” prezydentem, Republikanie uzyskali też większość w obu izbach Kongresu USA.

Lewicowe skrzydło Partii Demokratycznej jest zdania, że nowy lider DNC powinien skupić się na odzyskaniu wyborców z klasy robotniczej, a nie na zbieraniu funduszy na partię. Według anliz, tradycyjni wyborcy Demokratów tym razem głosowali bowiem na kandydata Republikanów. Senator Demokratów z New Jersey, Cory Booker stwierdził, że potrzebny jest ktoś „o zdecydowanie lewicowych poglądach”.

Z kolei kongresmenka Bonnie Watson Coleman z tego samego stanu uważa, że powinien to być ktoś nowy, a zarazem młodszy, reprezentujący „bardziej strategiczną, bardziej lewicową i różnorodną Partię Demokratyczną”. Jej zdaniem, nowym szefem DNC powinien zostać Keith Ellison – muzułmanin i kongresmen z Minnesoty, który jest współprzewodniczącym parlamentarnej grupy posłów lewicowych. Ma on poparcie m.in. ze strony socjalistycznego senatora z Vermont i byłego kontrkandydata Clinton w prawyborach, Berniego Sandersa.

Ellison przyznał, że partia musi się przebudować „oddolnie”, kładąc nacisk na lokalne wybory i lokalnych liderów, by zapewnić większą frekwencję. Jego zdaniem, potrzebuje ona „przede wszystkim wyborców, a nie donatorów”. Jak zaznaczył, już niedługo ogłosi, czy będzie się starał o przywództwo w partii.

Wśród innych kandydatur na szefa DNC wymienia się też byłego gubernatora Vermont Howarda Deana, byłego gubernatora Maryland, który startował w prawyborach prezydenckich Demokratów Martina O’Malley’a oraz Jaimego R. Harrisona, szefa Partii Demokratycznej w Karolinie Południowej. Wstępnie wybory nowego szefa DNC zaplanowano na przyszły tydzień.

Tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 listopada 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/usa-muzulmanin-zostanie-szefem-demokratow

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content