Aktualizacja strony została wstrzymana

Mińsk: prezydenci Łukaszenka i Erdogan otworzyli największy na Białorusi meczet

Prezydent Turcji Recep Tayyp Erdogan wraz z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką uroczyście otworzyli w Mińsku meczet. Budowę świątyni sfinansował turecki rząd.

Budowę największego na Białorusi i jednego z największych w Europie Wschodniej meczetu w 2004 r. rozpoczęli Saudyjczycy, a zakończyli Turcy. Gdy Saudyjczycy wycofali się z finansowania wielkiej i zdaniem wielu Białorusinów zbyt drogiej świątyni, białoruscy muzułmanie zwrócili się z prośbą o pomoc do tureckiego Ministerstwa ds. Spraw Religii. Strona turecka, jak zwykle w tego typu sytuacjach, wykazała się stosowną aktywnością i zrozumieniem. Stąd m. in. obecność w Mińsku prezydenta Recepa Tayyiba Erdogana.

„Od wieków Białoruś jest znana z religijnej tolerancji i szacunku dla ludzi o różnych wyznaniach. Bez przeszkód budowano u nas meczety i każdy muzułmanin mógł tu znaleźć miejsce, w którym spotykał się z Bogiem” – napisał w księdze honorowych gości meczetu Łukaszenka.

Meczet miał być otwarty w lipcu br., ale Erdogan zmagał się wówczas z puczem wojskowym. Ceremonię i spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką przełożono na 11 listopada.

Nowy meczet w stolicy to dziesiąta już muzułmańska świątynia na terenie Białorusi. W jego wnętrzu zmieścić się może 1500 wiernych. Dla porównania, otwarty rok temu przez Putina i Erdogana 6-piętrowy meczet w Moskwie pomieści aż 10 tysięcy osób.

Kamienny meczet funkcjonował w Mińsku już w wieku XIX. Gdy do władzy doszli Sowieci, w meczecie zakazano uroczystości religijnych. W czasie II Wojny Światowej meczet na krótko znów został otwarty. Co ciekawe, obecny kształt meczetu w dużej mierze opiera się na planach zburzonej wówczas świątyni. Wg ostatniego spisu ludności na Białorusi mieszka obecnie około 30 tysięcy muzułmanów.

Poza uczestnictwem w uroczystym otwarciu meczetu, prezydenci Erdogan i Łukaszenka wzięli udział w białorusko-tureckim forum biznesu, którego celem miało być zaciśnięcie współpracy między krajami. – Myślę, że w krótkim czasie zdołamy zwiększyć naszą wymianę handlową do 1 mld dol. To nie jest trudne zadanie – oświadczył w Mińsku Erdogan.

Źródło: info-islam.ru/ GazetaWyborcza

ChS, luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-11-11) | http://www.pch24.pl/minsk--prezydenci-lukaszenka-i-erdogan-otworzyli-najwiekszy-na-bialorusi-meczet,47344,i.html

Skip to content