Rzecznik PiS: “Źadnego wprowadzania zakazu aborcji nie będzie”

Aktualizacja: 2016-11-8 9:54 am

Parlament w tej kadencji nie zakaże aborcji – oznajmiła w trakcie niedzielnego programu publicystycznego rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.  

Kategoryczna deklaracja padła na antenie TVN24 podczas niedzielnego programu „Kawa na ławę”. Kwestia prawa odnoszącego się do zabijania nienarodzonych została przywołana na marginesie dyskusji o przegłosowanej przez PiS ustawie o pomocy socjalnej i medycznej, pod cokolwiek mylącą nazwą „Za życiem”.

Podczas wymiany zdań z Andrzejem Halickim (PO) posłanka Mazurek przekonywała, że wsparcie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych nie ograniczy się do najczęściej omawianego jednorazowego zasiłku w kwocie 4 tysięcy złotych, lecz oznaczać będzie również wielostronną ofertę pomocy medycznej, np. hospicyjnej czy psychologicznej. Na uwagę parlamentarzysty opozycji, iż taka pomoc w żaden sposób nie została ujęta w przedstawionym przez rząd projekcie budżetu, rzecznik klubu PiS odparła, iż będzie uwzględniona w trybie poprawki.

Poprawki. I zakaz aborcji to też będzie poprawka, którą wprowadzicie równolegle – odparł Halicki.

– Źadnego wprowadzania zakazu aborcji nie będzie – stwierdziła Mazurek.

– Pani poseł, czyli rozumiem, że w ciągu tej kadencji nie należy spodziewać się projektu autorstwa PiS dotyczącego zmian w prawie antyaborcyjnym? – podjął wątek prowadzący rozmowę redaktor Bogdan Rymanowski.

Nie, proszę pana, nie prowadzimy, nie planujemy ustawy, która by zakazywała aborcji. To na czym się koncentrujemy to wprowadzenie kompleksowych działań, które by wspierały rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – brzmiała odpowiedź.

Prawo i Sprawiedliwość wpisało kwestię obrony życia już w pierwszych zdaniach swojego programu, wciąż widniejącego na oficjalnej stronie partii. Kiedy PiS zwyciężył w ubiegłorocznych wyborach, politycy tej formacji twierdzili, że nie występują z inicjatywą ustawodawczą w kwestii tak zwanej aborcji „żeby nie upolityczniać sprawy” i czekają na projekt obywatelski.

Wiosną bieżącego roku ruszyła akcja zbierania podpisów pod społecznym projektem „Stop aborcji”, przewidującym pełną ochronę życia. Zarówno prezes partii Jarosław Kaczyński, jak i premier Beata Szydło z początku deklarowali aprobatę dla przynajmniej ograniczenia procederu zabijania dzieci nienarodzonych. Kiedy projekt poparty przez niemal pół miliona podpisów trafił do Sejmu, został jednak najpierw odesłany do komisji sprawiedliwości, a następnie w nagłym trybie odrzucony przez posłów do kosza pod pretekstem widniejącego w nim zapisu dopuszczającego karanie matek-dzieciobójczyń. Parlamentarzyści PiS powoływali się wówczas na opinię polskich biskupów, którzy opowiedzieli się za wyłączeniem matek spośród osób objętych odpowiedzialnością karną za zabicie dziecka. Oprócz Episkopatu, wsparcia dla projektu odmówiła również ogromna większość działających w naszym kraju organizacji pro-life oraz mediów katolickich.

W ostatnim czasie przedstawiciele PiS – na czele z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim – wielokrotnie sugerowali, że być może zostanie zlikwidowany przynajmniej tak zwany wyjątek eugeniczny, stanowiący przesłankę dla większości przypadków legalnego prenatalnego dzieciobójstwa w naszym kraju. Ostatnio jednak marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, iż awizowany wcześniej własny projekt PiS zakazujący tzw. aborcji z powodu podejrzenia niepełnosprawności leży „głęboko w szufladzie” i nie będzie na razie procedowany.

Z kolei bratanica prezesa PiS Marta Kaczyńska na łamach tygodnika „wSieci” napisała po haniebnym głosowaniu: „Wbrew temu, co twierdzili organizatorzy ‘czarnego protestu’, zagrożenie całkowitym zakazem aborcji i karaniem matek nie było realne, a prawo kobiet do podjęcia tej najdramatyczniejszej decyzji nie było podawane w wątpliwość i przez obecną większość parlamentarną nie zostanie zakwestionowane”.

Źródło: tvn24.pl, “wSieci”, stopaborcji.pl/facebook

RoM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91180 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]