Czołowy amerykański politolog porównuje Polskę do Rosji i Turcji jako kraj niedemokratyczny [+VIDEO]

Aktualizacja: 2016-11-8 9:43 am

Jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich politologów i publicystów, Fareed Zakaria w swoim autorskim programie w telewizji CNN zaszeregował Polską do rzędu krajów w których naruszana jest demokracja.

We wczorajszym wydaniu swojego porgamu w CNN “Fareed Zakaria GPS” jeden z czołowych amerykańskich analityków i komentatorów omawiał dobiegającą końca kampanię wyborczą, przed jutrzejszymi wyborami prezydenta USA. Przestrzegał przed głosowaniem na Donalda Trumpa. Na koniec programu Zakaria mówi, że rozpatruje wybory w kategoriach “edukacji obywatelskiej”. Podkreśla, że co cztery lata wybory prezydenckie stają “w centrum życia kraju”. Jak dodaje, zajmując się stosunkami międzynarodowymi ma wiedzę “jak krucha jest demokracja”. “Popatrzcie na Polskę. Cudowne dziecko demokracji w Europie w ciągu ubiegłych 25 lat, gdzie nowa partia u władzy podporządkowała swojemu kierownictwu sądy i media. Popatrzcie na Rosję, gdzie demokratyczne tradycje tak obiecujące w [latach] 90, prawie zanikły. Poptrzcie na Turcję, gdzie niegdyś reformatorski lider zdecydował się skoncentrować władzę i wykorzenić tradycje wolności i demokracji, rzadkie na Bliskim Wschodzie”. Według Zakarii USA pod władzą Trumpa mogą się upodobnić do zaprezentowanych przez niego negatywnych przykładów. Zakaria ostro krytykował nowe władze Polski jeszcze w zeszłym roku, wkrótce po wyborach parlamentarnych

Fareed Zakaria jest niezwykle wpływowym i opiniotwórczym w USA politologiem i publicystą. Oprócz własnego programu w CNN, ma własną cotygodniową kolumnę w “Washington Post” oraz tygodniku “Newsweek”. Był redaktorem “Newsweek International” w latach 2000-2010, a w latach 90 redaktorem zarządzającym “Forreign Affairs” – prestiżowego amerykańskiego peridoyku poświęconego stosunkom mięzynarodowym.

Zakaria pozostaje piewcą liberalizmu, wolnego handlu światowego, i globalnego przywództwa USA, które według niego powinny zdecydowanie szerzyć liberalne i kapitalistyczne wartości i struktury na całym świecie. Jednocześnie pozostaje krytykiem demokracji, twierdzącym, że społeczeństwa nie są dość dojrzałe do decydowania o skomplikowanych sprawach politycznych, zaś główną rolę powinny odgrywać elity moderujące poglądy społeczeństwa. Jak twierdzi Zakaraia demokratyczna większość może być zagrożeniam dla lliberalnych wolności, dlatego musi być kontrolowana przez liberalną elitę.

youtube.com/kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91172 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]