W Szwecji powstał pierwszy cmentarz pozbawiony symboli religijnych

Tak zwany neutralny cmentarz powstał w miasteczku Borlänge w środkowej Szwecji. Wbrew pozorom, na otwartym kilka dni temu cmentarzu znajdą się groby zmarłych różnych wyznań, a także ateistów. Na nowej szwedzkiej nekropolii zakazano jakichkolwiek uroczystości i spotkań o charakterze religijnym.

Pomysłodawcą i autorem projektu cmentarza w Borlänge jest urodzony w Kurdystanie, miejscowy nauczyciel, Jusuf Erdem. Dziś jest on także urzędnikiem Urzędu Miasta w Borlänge. W dzieciństwie był muzułmaninem. Jak sam przyznaje, przez lata był świadkiem ścierania się różnych religii i ich odłamów. Widział, jakim problemem może być „zacietrzewienie na tle religijnym”. Po przyjeździe do Szwecji stał się ateistą. Uważa, że w multi-kulturowym szwedzkim społeczeństwie takich cmentarzy powinno być coraz więcej… „ – W dzisiejszej Szwecji, kraju, do którego coraz liczniej przybywają imigranci z całego świata nie wyznający żadnej religii, taki cmentarz staje się potrzebą chwili” – uważa Erdem.

Na razie na cmentarzu w Borlänge nie odbył się żaden pogrzeb. Chętnych jednak ponoć nie brakuje, a pierwsze pogrzeby zaplanowano na listopad. Zdaniem Erdema szwedzki pomysł w najbliższej przyszłości przyjmie się także w innych krajach europejskich.

Dziś ateizm uznawany jest w Szwecji za normę. Wiara z Boga, odwrotnie – nierzadko traktowana jest także jako… zjawisko niezdrowe!

ChS

Źródło www.thelocal.se

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-10-31) | http://www.pch24.pl/w-szwecji-powstal-pierwszy-cmentarz-pozbawiony-symboli-religijnych-,47046,i.html

Skip to content