Pamiętają o rodakach. Na lwowskich cmentarzach zapłonie 50 tys. biało-czerwonych zniczy

Aktualizacja: 2016-10-31 11:07 pm

W uroczystość Wszystkich Świętych na grobach Polaków spoczywających na lwowskich cmentarzach zapłonie 50 tys. biało-czerwonych zniczy. W akcję „Światełko pamięci dla Łyczakowa” zaangażowali się lwowiacy, a także harcerze i uczniowie z Polski.

Jak poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”, znicze oświetlą cmentarz Łyczakowski, Janowski i Orląt Lwowskich. – Znicze ustawiane będą przede wszystkim na grobach polskich, m.in. u Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej czy Seweryna Goszczyńskiego. Razem z Polakami mieszkającymi we Lwowie chcemy, aby światła biało-czerwone zapłonęły na wszystkich grobach. W ramach naszej akcji na cmentarze w obrębie lwowskim trafi 50 tys. zniczy – powiedziała Beata Wolańska, koordynatorka akcji z TVP Rzeszów. Wolontariusze dotrą też na nekropolie do Strzelczysk, Mościsk i Knikuta.

Pamięć o wielkich Polakach pochowanych na Wschodzie jest kultywowana przez cały rok. Wyrazem tego są prace konserwatorsko-restauratorskie polskich nagrobków prowadzone – w miarę możliwości finansowych – przez cały rok. Na Cmentarzu Łyczakowskim rocznie renowacji poddawanych jest kilkanaście nagrobków, ale wiele – będących dziełami sztuki – wciąż pozostaje w fatalnym stanie.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MA

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90857 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]