Aktualizacja strony została wstrzymana

Pamiętają o rodakach. Na lwowskich cmentarzach zapłonie 50 tys. biało-czerwonych zniczy

W uroczystość Wszystkich Świętych na grobach Polaków spoczywających na lwowskich cmentarzach zapłonie 50 tys. biało-czerwonych zniczy. W akcję „Światełko pamięci dla Łyczakowa” zaangażowali się lwowiacy, a także harcerze i uczniowie z Polski.

Jak poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”, znicze oświetlą cmentarz Łyczakowski, Janowski i Orląt Lwowskich. – Znicze ustawiane będą przede wszystkim na grobach polskich, m.in. u Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej czy Seweryna Goszczyńskiego. Razem z Polakami mieszkającymi we Lwowie chcemy, aby światła biało-czerwone zapłonęły na wszystkich grobach. W ramach naszej akcji na cmentarze w obrębie lwowskim trafi 50 tys. zniczy – powiedziała Beata Wolańska, koordynatorka akcji z TVP Rzeszów. Wolontariusze dotrą też na nekropolie do Strzelczysk, Mościsk i Knikuta.

Pamięć o wielkich Polakach pochowanych na Wschodzie jest kultywowana przez cały rok. Wyrazem tego są prace konserwatorsko-restauratorskie polskich nagrobków prowadzone – w miarę możliwości finansowych – przez cały rok. Na Cmentarzu Łyczakowskim rocznie renowacji poddawanych jest kilkanaście nagrobków, ale wiele – będących dziełami sztuki – wciąż pozostaje w fatalnym stanie.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-10-31) | http://www.pch24.pl/pamietaja-o-rodakach--na-lwowskich-cmentarzach-zaplonie-50-tys--bialo-czerwonych-zniczy,47045,i.html

Skip to content