Skrywana twarz eutanazji. W Belgii dużo wspomaganych samobójstw chorych psychicznie i z demencją

Aktualizacja: 2016-10-27 10:44 am

Pośród blisko czterech tysięcy osób poddanych w Belgii tak zwanej eutanazji na przestrzeni ostatnich dwóch lat, aż 124 cierpiały na zaburzenia psychiczne i behawioralne.

Zaprezentowany z początkiem października raport Belgijskiej Komisji Federalnej podaje sporo zastanawiających szczegółów na temat stosowanego w tym kraju procederu wspomaganego samobójstwa.

Okazuje się, że coraz częściej dochodzi tam do wyprawiania na tamten świat ludzi zaburzonych psychicznie, a także cierpiących na demencję.

Zjawisko to budzi w kraju niechlubnie słynącym z propagowania kultury śmierci coraz więcej wątpliwości pośród komentatorów, a także lekarzy psychiatrów. Pod koniec ubiegłego roku grupa kilkudziesięciu specjalistów wezwała nawet do zakazu poddawania tzw. eutanazji chorych psychicznie.

Krytycy dotychczasowych przepisów wskazują na młody wiek (20-30 lat) wielu spośród zabitych w asyście „służby zdrowia”.

Jak przeczytać można w raporcie, w latach 2014-2015 bynajmniej nie należały do rzadkości przypadki zabijania w majestacie prawa osób bynajmniej nie chorych śmiertelnie – stało się tak w wymienionym okresie między innymi po pięć razy wobec schizofreników i autystyków, ośmiokrotnie w przypadku dwubiegunowości,  aż 29 w stosunku do cierpiących na demencję i aż 39 razy wobec dotkniętych depresją.

Źródło: gosc.pl/Washington Post

RoM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90811 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]