Rehabilitacja przestępców homoseksualnych. Najpierw Niemcy, teraz Brytyjczycy

Aktualizacja: 2016-10-24 9:47 am

Dopiero co Niemcy ogłosiły, że będą wypłacać odszkodowania homoseksualistom skazanym za czyny seksualne w przeszłości, a teraz Wielka Brytania zapowiedziała, że zamierza zrehabilitować wszystkich gejów, którzy za czyny sodomskie zostali osadzeni w więzieniu.

Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że uniewinni wszystkich mężczyzn skazanych za „dobrowolne stosunki homoseksualne” w przeszłości.  Rząd w Londynie ogłosił, że tysiące ludzi, którzy zostali skazani na mocy już nieobowiązujących ustaw anty-homoseksualnych, mają być zrehabilitowani pośmiertnie. Ci, którzy jeszcze żyją, będą mogli zwrócić się do rządu z prośbą o wyczyszczenie kartoteki.

Minister sprawiedliwości Sam Gyimah mówił, że „rząd próbuje naprawić krzywdy”. – Jest to niezwykle ważne, aby ułaskawić osoby skazane za historyczne już przestępstwa seksualne, które dziś byłyby na podstawie obecnych przepisów niewinne – argumentował Gyimah.

Ułaskawienia takiego środowisko homoseksualne domagało się od zakończenia II wojny światowej m.in. dla Alana Turinga, prekursora nowoczesnych komputerów, który niesłusznie uważany jest za wynalazcę Enigmy. Po 75 latach kłamstw, sami Brytyjczycy przyznali, że maszynę łamiącą kody niemieckie skonstruowano wyłącznie w oparciu o wiedzę Polaków: Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego. W 2013 r. Turinga pośmiertnie zrehabilitowano.

Po wojnie Turing został oskarżony o „naruszenie moralności publicznej” wskutek seksu z mężczyznami. Sąd dał mu wybór: więzienie albo przymusowa terapia hormonalna. Wybrał terapię hormonami żeńskimi. W 1954 r. mężczyzna popełnił samobójstwo. Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 roku przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga. W 2013 królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła matematyka.

Kilka innych krajów, w tym Kanada i Nowa Zelandia, także rozważają możliwość rehabilitacji skazanych sodomitów.

Seks między mężczyznami był nielegalny w Anglii do 1967 roku. W Szkocji i Irlandii Północnej tego typu relacje były zakazane jeszcze dłużej. W 2001 r. doszło do obniżenia wieku domniemanej zgody na stosunki homoseksualne. Teraz seks mężczyzny z szesnastolatkiem nie jest zakazany.

Sodomici domagają się przeprosin od władz. Źyjący jeszcze artyści i intelektualiści oburzają się, że rząd nie wyczyści kartotek automatycznie, ale że trzeba się do niego zwrócić z wnioskiem.

Za homoseksualne stosunki skazano m.in. pisarza Oskara Wilde’a. Do 1967 roku łącznie w Wielkiej Brytanii – z powodu naruszenia moralności publicznej wskutek czynów homoseksualnych – skazano ponad 60 tys. mężczyzn. 15 tys. z nich wciąż żyje.   

Źródło: csmonitor.com

AS

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90729 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]