Aktualizacja strony została wstrzymana

Rehabilitacja przestępców homoseksualnych. Najpierw Niemcy, teraz Brytyjczycy

Dopiero co Niemcy ogłosiły, że będą wypłacać odszkodowania homoseksualistom skazanym za czyny seksualne w przeszłości, a teraz Wielka Brytania zapowiedziała, że zamierza zrehabilitować wszystkich gejów, którzy za czyny sodomskie zostali osadzeni w więzieniu.

Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że uniewinni wszystkich mężczyzn skazanych za „dobrowolne stosunki homoseksualne” w przeszłości.  Rząd w Londynie ogłosił, że tysiące ludzi, którzy zostali skazani na mocy już nieobowiązujących ustaw anty-homoseksualnych, mają być zrehabilitowani pośmiertnie. Ci, którzy jeszcze żyją, będą mogli zwrócić się do rządu z prośbą o wyczyszczenie kartoteki.

Minister sprawiedliwości Sam Gyimah mówił, że „rząd próbuje naprawić krzywdy”. – Jest to niezwykle ważne, aby ułaskawić osoby skazane za historyczne już przestępstwa seksualne, które dziś byłyby na podstawie obecnych przepisów niewinne – argumentował Gyimah.

Ułaskawienia takiego środowisko homoseksualne domagało się od zakończenia II wojny światowej m.in. dla Alana Turinga, prekursora nowoczesnych komputerów, który niesłusznie uważany jest za wynalazcę Enigmy. Po 75 latach kłamstw, sami Brytyjczycy przyznali, że maszynę łamiącą kody niemieckie skonstruowano wyłącznie w oparciu o wiedzę Polaków: Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego. W 2013 r. Turinga pośmiertnie zrehabilitowano.

Po wojnie Turing został oskarżony o „naruszenie moralności publicznej” wskutek seksu z mężczyznami. Sąd dał mu wybór: więzienie albo przymusowa terapia hormonalna. Wybrał terapię hormonami żeńskimi. W 1954 r. mężczyzna popełnił samobójstwo. Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 roku przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga. W 2013 królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła matematyka.

Kilka innych krajów, w tym Kanada i Nowa Zelandia, także rozważają możliwość rehabilitacji skazanych sodomitów.

Seks między mężczyznami był nielegalny w Anglii do 1967 roku. W Szkocji i Irlandii Północnej tego typu relacje były zakazane jeszcze dłużej. W 2001 r. doszło do obniżenia wieku domniemanej zgody na stosunki homoseksualne. Teraz seks mężczyzny z szesnastolatkiem nie jest zakazany.

Sodomici domagają się przeprosin od władz. Źyjący jeszcze artyści i intelektualiści oburzają się, że rząd nie wyczyści kartotek automatycznie, ale że trzeba się do niego zwrócić z wnioskiem.

Za homoseksualne stosunki skazano m.in. pisarza Oskara Wilde’a. Do 1967 roku łącznie w Wielkiej Brytanii – z powodu naruszenia moralności publicznej wskutek czynów homoseksualnych – skazano ponad 60 tys. mężczyzn. 15 tys. z nich wciąż żyje.   

Źródło: csmonitor.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl ( 2016-10-22) | http://www.pch24.pl/rehabilitacja-przestepcow-homoseksualnych--najpierw-niemcy--teraz-brytyjczycy,46837,i.html

Skip to content