Lwów: ukraińskie władze oddały hołd UPA na Cmentarzu Łyczakowskim. „Bez UPA nie byłoby dziś ukraińskiej armii”

„Gdyby nie było żołnierzy UPA, nie byłoby dziś Sił Zbrojnych Ukrainy” – mówił podczas uroczystości na Cmentarzu Łyczakowskim szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny, władze obwodu lwowskiego oddały hołd członkom UPA pochowanym na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Podczas uroczystości w pierwszej kolejności złożono kwiaty pod pomnikiem „nieznanych żołnierzy UPA”, później także na grobach innych „bojowników o niepodległość Ukrainy”, a także poległych w Donbasie. Wszystko obywało się w asyście wojskowej roty honorowej Akademii Sił Lądowych im. Hetmana Sahajdacznego i orkiestry wojskowej.

Podczas uroczystości przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeh Synutka podkreślił znaczenie UPA jako bohaterów ukraińskiej historii:

Nigdy nie było by tych zwycięstw, które dziś obserwujemy w kraju, gdyby nie było armii Niezwyciężonych, która dziś wybrzmiewa na wszystkich kartach historii, na ustach zarówno naszych uczniów, jak i naszych żołnierzy. Jedynym problemem jest to, że wielu żołnierzy UPA nie znalazło swojego wiecznego spoczynku. I wiele jest miejsc tu w Galicji, gdzie potrzeba znaleźć ich szczątki i obowiązkowo oddać ostatni hołd tym, którzy w latach 40. i 50. bronili Ukrainy. Bo gdyby nie było żołnierzy UPA, nie byłoby dziś Sił Zbrojnych Ukrainy, zwycięstw, które mamy dziś na Wschodzie.

Synutka zwrócił się również do obecnych na uroczystości wojskowych:

– W was nadzieja ukraińskiego narodu, ukraińskiego państwa. Dlatego powinniście być profesjonalnymi, mężnymi i godnymi chwały żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. I zawsze pamiętajcie słowa, z jakimi oni szli w bój: „Pójdziemy naprzód i zdobędziemy wolność. Ukrainy swej my wierni synowie”.

Wcześniej w Kijowie swoim wystąpieniu z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny Petro Poroszenko stwierdził, że nowa data tego święta nawiązuje do UPA. 14 października to rocznica formalnego powstania tego zbrodniczego ugrupowania.

– Jej [daty-red.] korzenie – w korzeniach Siczy i w oddziałach Ukraińskiej Powstańczej Armii. 14 października symbolizuje nierozerwalny związek wszystkich pokoleń obrońców Ukrainy – powiedział ukraiński prezydent.

Zik.ua / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 października 2016)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content