Prezydent Ukrainy uczcił Ukraińską Powstańczą Armię

Aktualizacja: 2016-10-14 10:39 am

W swoim wystąpieniu z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny Petro Poroszenko stwierdził, że nowa data tego święta nawiązuje do UPA. 14 października to rocznica formalnego powstania tego zbrodniczego ugrupowania.

Podczas swojego wystąpienia z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny, prezydent Ukrainy podkreślił, że zmiana daty obchodzenia święta miała na celu zerwanie ze związkami z tradycją sowiecką i rosyjską. Podkreślił, że korzenie nowej daty, 14 października, to zarówno stare maryjne Święto Pokrowy, obchodzone przez „naszych przodków, Kozaków”. Zwrócił jednak również uwagę, że nawiązuje ono do tradycji UPA:

– Jej [daty-red.] korzenie – w korzeniach Siczy i w oddziałach Ukraińskiej Powstańczej Armii. 14 października symbolizuje nierozerwalny związek wszystkich pokoleń obrońców Ukrainy.

W dalszej części wystąpienia ponownie nawiązał do UPA. Zwracając się do młodych licealistów powiedział, że powinni oni być godnymi zwycięstw wojskowych „kniaziowskich drużynników Rusi-Ukrainy, siczowników Zaporoża, bohaterów spod Krut, oddziałów UPA”.

Przeczytaj więcej:

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Poroszenki z 2014 roku, Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony jest nie jak wcześniej 23 lutego (pozostałość po czasach sowieckich, rocznica powstania Armii Czerwonej), lecz 14 października – w rocznicę formalnego powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tego dnia w Kościołach wschodnich obchodzone jest także maryjne Święto Pokrowy.

Niektórzy publicyści, w tym deklarujący się jako giedroyciowiec Piotr Skwieciński, wyrażali wówczas swoje oburzenie z faktu zwracania uwagi na nową datę ukraińskiego święta państwowego, nawiązującą do daty powstania UPA.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków podczas II wojny światowej i tuż po niej.

President.gov.ua / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 października 2016)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90580 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]