99 rocznica Cudu Słońca w Fatimie – przesłanie Matki Bożej wciąż aktualne

W tym roku przypada 99 rocznica cudu słońca w Fatimie. Doszło do niego 13 października 1917 r. Wydarzenie obserwowało co najmniej 70 tysięcy osób. Dostrzegli oni słońce wirujące po niebie, a także zbliżające się do ziemi. O wydarzeniu pisała nawet ateistyczna prasa portugalska. W rocznicę tego niezwykłego wydarzenia komentatorzy przypominają argumenty świadczące o jego nadprzyrodzonym charakterze. A także niezwykłe konsekwencje polityczne tych wydarzeń dla historii i współczesności.  

Choć ateistyczni autorzy starali się zdyskredytować cud, to jest to zadanie w zasadzie niewykonalne. Świadkami „tańca słońca” po niebie i zmian w kolorze krajobrazu było co najmniej 70 tysięcy osób. O zjawisku informowała nawet świecka prasa ateistycznej wówczas Portugalii. Zbiorową halucynację wyklucza choćby fakt zaobserwowania cudu przez oddalone od siebie osoby – choćby żeglarzy na brytyjskim statku u wybrzeży Portugalii. Co więcej ubrania przemokniętych do cna za sprawą tropikalnego deszczu obserwatorów wyschły całkowicie po zakończeniu zjawiska.

Cud Słońca towarzyszył objawieniom trwającym między majem, a listopadem 1917 r. Matka Boża ukazywała się dzieciom 13 dnia każdego miesiąca wzywając do pokuty i nawrócenia oraz modlitwy różańcowej. Ustanowiła także nabożeństwo do Niepokalanego Serca – pięć pierwszych sobót miesiąca – w celu ocalenia praktykujących go przed wiecznym potępieniem.

Jak zauważa Donal Anthony Foley na łamach portalu catholicherald.co.uk objawienia fatimskie przypadły na okres I Wojny Światowej. Wówczas to doszło do rzezi milionów przepowiedzianej 13 maja w Cova da Iria, wiosce w pobliżu Fatimy. „Europejska wojna domowa” nie była jedyną tragedią tego okresu. Wówczas doszło także do rewolucji komunistycznej w Rosji. Kraj ten rozpoczął rozprzestrzenianie po świecie swoich „błędów” wspomnianych przez Matkę Bożą.

Donal Anthony Foley przypomina, że potęgi Różańca dowiodły wydarzenia w Austrii. W tym kraju, w 1946 r. franciszkanin ojciec Petrus Pavlicek rozpoczął krucjatę różańcową. 13 maja 1955 r. a więc w rocznicę rozpoczęcia objawień fatimskich, Związek Radziecki ogłosił chęć wycofania wojsk z Austrii i podpisania traktatu pokojowego. Oto jedyny przypadek, gdy Armia Czerwona dobrowolnie opuściła dany kraj. Takiego szczęścia nie mieli Węgrzy (1956 r.) ani obywatele Czechosłowacji (1968 r.). Bunty w tych państwach zostały brutalnie stłumione przez ZSRR.

Matka Boża Fatimska mówiła także o konieczności poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Papież Jan Paweł II uczynił to w 1984 r. Zdaniem Donala Anthony’ego Foley’a doprowadziło to do bezkrwawego upadku zdominowanego przez Rosję bloku sowieckiego. Dla odmiany w Chinach, również w 1989 r. zamiast pokojowej transformacji nastąpiło – również w 1989 r. – zmasakrowanie protestujących przeciw władzy na Placu Tiananmen.

Błędy te, jak zauważa autor omawianego tekstu trwają nadal – pomimo upadku Związku Radzieckiego. Materializm, sekularyzm i ateizm zdominowały Zachód i sprawiły, że żyjemy w społeczeństwach wrogich wierze w Boga i zaprzeczających Jego istnieniu.

Warto także wspomnieć o dwóch innych wydarzeniach związanych z objawieniami fatimskimi. Jedno z nich to zamach na św. Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. – również w rocznicę pierwszych objawień. Ali Agca oddał wówczas strzały do polskiego papieża. Choć z ludzkiego punktu widzenia powinien zginąć, jednak ocalał. Przypisał to Matce Bożej Fatimskiej.

Ciekawym aspektem jest także sytuacja samej Portugalii, gdzie nastąpiły objawienia. Jak powiedziała Fatimska Pani, „w Portugalii dogmat wiary zostanie zachowany”. Czyż to nie wskutek tej obietnicy pod koniec lat 20-tych XX wieku ateistyczne rządy zostały obalone? Przypomnijmy, że w 1932 r. stanowisko premiera objął katolik António de Oliveira Salazar i sprawował ją do 1968 r. W 1974 r. obalono jego następcę Marcelo Caetano i ustanowiono demokrację. Mimo burzliwych losów Portugalia uniknęła krwawej wojny domowej porównywalnej z tą hiszpańską, a także tragedii II Wojny Światowej – dzięki zachowaniu neutralności.

Warto pamiętać, że przesłanie Fatimy pozostaje wciąż aktualne. Z jednej strony Związek Radziecki upadł, a Austrii i Portugalii oszczędzono wiele cierpień. Z drugiej jednak strony czerwona zaraza nie wyginęła, a jedynie przepoczwarzyła się w rewolucję kulturalną. Czy rocznica cudu słońca zmobilizuje nas do wypełniania próśb Matki Bożej i ratowania dzięki temu swoich dusz i społeczeństw?

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-10-13) | http://www.pch24.pl/99-rocznica-cudu-slonca-w-fatimie---przeslanie-matki-bozej-wciaz-aktualne--,46637,i.html

Skip to content