Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: „chrześcijańskie organizacje” idą na wojnę ze „skrajną prawicą”

Organizacje propagujące model „otwartego chrześcijanina” zwarły szeregi wokół jezuickiego pisma „Revue Projet” i wraz z czasopismem „La Croix” będą walczyć z prawicowym, „radykalnym myśleniem”.

W specjalnym wydaniu jezuickiego pisma zatytułowanym: „Po prawej stronie: posłuchaj, zrozum i działaj” wzywają czytelników, aby poświęcili trochę czasu i przemyśleli kwestię głosowania na Front Narodowy. 

Redaktor naczelny „Revue Projekt” Jean Merckaert diagnozuje, że „Francja znajduje się w coraz gorszym stanie” i trudno dzisiaj odróżnić radykalną prawicę od socjalistów. Podkreśla, że „chrześcijanin” powinien być „otwarty na związki partnerskie” i imigrantów.

„Uważamy, że przyjmowanie imigrantów jest jednym z fundamentów naszej wiary, Ewangelii i nakazem społecznym Kościoła. Chcemy szerzyć to braterskie przesłanie we wspólnocie chrześcijańskiej” – pisze Bernard Pinaud z organizacji CCFD TERRE Solidaire. Grupa ta jest przekonana, że „rozwiązania obecnego kryzysu nie należy szukać w ogrodzeniach budowanych na granicy,” uniemożliwiających wjazd imigrantów, ale „w promowaniu sprawiedliwości społecznej, wspólnego dobra i solidarności międzynarodowej”.

„Secours Catholique,” francuski oddział Caritas International twierdzi, że katolicy nie mogą głosować na tzw. skrajną prawicę, bo jeśli dojdzie ona do władzy, wówczas „pogorszeniu ulegnie sytuacja materialna najuboższej ludności”.

„Młodzi ludzie, urzędnicy, mieszkańcy wsi … to specjalne wydanie pisma powinno skłonić Was do zastanowienia się nad globalnym braterstwem i wspólnym życiem” – apeluje na łamach pisma „Revue Projet” François Mandil, przedstawiciel skautów francuskich.

Pismo wydano w 100 tys. egz. Kampania kosztowała 40 tys. euro. Specjalne wydanie dodawane jest do magazynu „La Croix.”Jak mówiła Brigitte Navail z organizacji ACI France, pismo z tekstami  przedstawicieli różnych organizacji ma „pomóc” katolikom i innym chrześcijanom, by się „opamiętali” i nie głosowali na „ruch skrajnej prawicy”.

Nie jesteśmy związani z żadnym ugrupowaniem politycznym ani też nie jesteśmy wrogiem żadnej partii politycznej – przekonuje Catherine Billet z organizacji Pax Christi France. – Ale chcemy – dodała – zapewnić odpowiednią informację, by każdy wejrzał w swoje sumienie i dokonał właściwego wyboru. Naturalnie szanujemy wybór każdego człowieka, niezależnie od tego, jaki będzie – zapewniła.

Autorzy specjalnego wydania magazynu jezuickiego prezentują szereg analiz  „uznanych autorytetów” i liderów stowarzyszeń chrześcijańskich, starających się zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi we Francji skłania się ku „prawicowemu myśleniu” i głosuje na Front Narodowy.

Źródło: globalpuslemagazine.com., AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-10-12) | http://www.pch24.pl/francja–chrzescijanskie-organizacje-skupione-wokol-jezuickiego-pisma-ida-na-wojne-ze-skrajna-prawica-,46600,i.html