Aktualizacja strony została wstrzymana

Kujawsko-pomorski kurator oświaty przypomina nauczycielom o obcości Halloween i jego zagrożeniach

Październik to czas, gdy wiele osób przygotowuje groby swoich najbliższych na uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W społecznych akcjach związanych z godnym upamiętnianiem zmarłych udział biorą również uczniowie. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik docenił zaangażowanie najmłodszych w dbanie o mogiły bohaterów walk o wolność Ojczyzny. Wyraził również zaniepokojenie z powodu popularności Halloween.

Pismo skierowane do dyrektorów, nauczycieli, wychowawców oraz rodziców nie zawiera zaleceń czy poleceń, a jedynie sugestie. Kurator Gralik apeluje o rozwagę w podejmowaniu decyzji o ewentualnym organizowaniu w polskich szkołach obchodów kontrowersyjnego anglosaskiego „święta”, które nie ma nic wspólnego z podniosłym i pobożnym celebrowaniem dwóch pierwszych dni listopada.

„W całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami, mniej więcej w tym samym okresie, w innych placówkach obchodzony jest Halloween. To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto” czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży. O ile mówienie o nim, czy wręcz uczenie, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, jest rzeczą naturalną, wynikającą z potrzeby poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy, o tyle urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym (a takie sytuacje w szkołach naszego województwa występują) jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice” – zauważa Marek Gralik.

„Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o wzięcie pod uwagę powyższej opinii podczas podejmowania decyzji w tej sprawie. Proszę również Rodziców, by pomogli szkole dokonać właściwego wyboru” – stwierdza w swoim piśmie kurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim, który na wstępie z wielkim szacunkiem i uznaniem wyraził się o dyrektorach, nauczycielach, a także uczniach porządkujących groby poległych za Polskę.

Źródło: kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-10-13) | http://www.pch24.pl/kujawsko-pomorski-kurator-oswiaty-przypomina-nauczycielom-o-obcosci-halloween-i-jego-zagrozeniach,46654,i.html

Skip to content