Źołnierski „nieśmiertelnik” z miejscem na religię. MON powraca do tradycji rodem z II RP

Aktualizacja: 2016-10-13 10:38 am

Opublikowany projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej zakłada wprowadzenie nowego wzoru tzw. nieśmiertelników. Tabliczki tożsamości, oprócz danych identyfikacyjnych żołnierza, będą mogły zawierać informację o religii i wyznaniu.

Źołnierski „nieśmiertelnik” z miejscem na religię. MON powraca do tradycji rodem z II RP

Po prawej nieśmiertelnik wz. 1920, a po lewej wz. 1931 © Paweł Marynowski / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons

Celem zaproponowanych zmian ma być poprawa opieki nad rannymi i chorymi, a w razie śmierci umożliwienie właściwego pochówku. MON nie kryje, że projektując nowy nieśmiertelnik, chciała nawiązać do tradycji wojskowych z II RP.

Obecnie tabliczka tożsamości, wydawana jest w postaci plastikowej karty oraz dwóch egzemplarzy na łańcuszku. Zawiera ona imię i nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, grupę krwi i nazwę „Siły Zbrojne RP”. Wzór obowiązuje od 2008 roku.

Nowy „nieśmiertelnik” ma być owalny i wykonany ze stali nierdzewnej, z wycięciami ułatwiającymi jego przełamanie. Obok dotychczas zamieszczanych informacji, ma mieć zarezerwowane miejsce na „religia/wyznanie”. Informacje te będą grawerowane po oświadczeniu woli przez żołnierza lub osobę uprawnioną.

MON zmiany uzasadnia zapisami Konwencji Genewskiej, w której istnieje zapis o tym, że   „Strony w konflikcie będą ponadto czuwać nad tym, aby zmarli byli grzebani z czcią i w miarę możliwości zgodnie z obrządkami religii, która wyznawali”. Nowy wzór miałby być wprowadzany w polskiej armii sukcesywnie. Rozporządzenie nie przewiduje masowej wymiany „nieśmiertelników”.

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90535 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]