Aktualizacja strony została wstrzymana

Historyk IPN potwierdza: noże święcili

Dr Leon Popek, konsultant historyczny filmu „Wołyń” przytacza argumenty potwierdzające święcenie noży w cerkwiach prawosławnych na Wołyniu i greckokatolickich we wschodniej Małopolsce.

W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim dr Leon Popek, historyk z lubelskiego oddziału IPN i konsultant historyczny filmu „Wołyń” został zapytany o scenę święcenia kos i siekier w cerkwi greckokatolickiej, której autentyczność była w ostatnim czasie podważana.

– Jest co najmniej kilka sprawozdań, które potwierdzają święcenie noży w cerkwiach prawosławnych na Wołyniu i greckokatolickich we wschodniej Małopolsce. Znam też ponad 20 relacji ocalałych – odpowiedział dr Popek.

Historyk zaznaczył również, że film nie jest antyukraiński. – Dla dobra przyszłych stosunków polsko-ukraińskich musimy się nad nim pochylić, porozmawiać, a może nawet się pokłócić. Ale musimy zasypywać te rowy. One są tak wielkie, że będą to robić jeszcze następne pokolenia. To co się wydarzyło, to były straszne rzeczy. Ten temat musi więc istnieć w różnych przestrzeniach: medialnej, historycznej, teologicznej i politycznej. Jeśli zarośnie niepamięcią, to kiedyś może to wrócić powiedział dr Popek.

Wcześniej historyk dr hab. Grzegorz Motyka, były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, który był konsultantem historycznym Wojciech Smarzowskiego, reżysera „Wołynia” stwierdził w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że brak dowodów na to aby, w trakcie ludobójstwa dokonanego przez UON – UPA, miało miejsce jakiekolwiek święcenie narzędzi przez ukraińskich duchownych.

Dr Motyka został zapytany przez o to, których z jego uwag Smarzowski nie uwzględnił przy tworzeniu „Wołynia”. – Miałem zastrzeżenia do sceny święcenia noży przez ukraińskiego księdza. Kresowiacy są przekonani, że takie ceremonie miały miejsce, ale brak na to dowodów – odpowiedział.

Wywiad został zatytułowała „Grzegorz Motyka o Wołyniu: Nie święcili noży”, a wypowiedź historyka zaczęła nabierać rozgłosu. Ukraiński poeta Jurija Andruchowycz m.in. z tego powodu zaatakował Smarzowskiego oraz politykę rządu PiSu ws. ludobójstwa na Wołyniu.

Później dr Motyka powtórzył swoją tezę w programie Piotra Gursztyna Nowe Ateny na antenie TVP Historia. Obecna w studiu badaczka ludobójstwa, Ewa Siemaszko, jako jedyna protestowała przeciwko opiniom byłego członka Rady IPN.

Należy przypomnieć, że już kilka lat temu IPN opublikował na swoich stronach m.in. relacje Anny Szumskiej, naocznego świadka, która szczegółowo opisywała świecenie noży przez ukraińskiego popa i nocne „ceremonie” poprzedzające rzezie dokonywane przez Ukraińców na Polakach.

Dr Popek jest również współautorem książki „Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu” współautorstwa dra Leona Popka z lubelskiego oddziału IPN. Podczas debaty nad projektem ustawy penalizującej propagowanie banderyzmu w Polsce mówił o niej poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja, Tomasz Rzymkowski.

Dziennikwschodni.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 października 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/historyk-ipn-potwierdza-noze-swiecili

Skip to content