Abp Henryk Hoser krytycznie o odrzuceniu przez Sejm projektu Stop Aborcji

Aktualizacja: 2016-10-8 1:04 pm

Wartość ludzkiego życia jest na tyle wielka, że nie powinna być przedmiotem przetargów politycznych czy decyzji umożliwiających zabijanie człowieka w jego wczesnych stadiach istnienia – podkreślił abp Henryk Hoser odnosząc się do odrzucenia przez Sejm obywatelskiego projekt ustawy „Stop Aborcji”. Zakładał on wprowadzenie całkowitej i pełnej ochrony życia dzieci nienarodzonych. Za odrzuceniem projektu w drugim czytaniu głosowała zdecydowana większość posłów wszystkich klubów parlamentarnych.  

Zdaniem przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odrzucenie projektu oznacza stan prawny trudny do przyjęcia. – Być może projekt ustawy „Stop Aborcji” wymagał pewnej korekty, ale był dość solidnie przygotowany. Tymczasem jego odrzucenie spowodowało, że mamy w tej chwili taką samą sytuacja jaka była przedtem czyli zasadnicze prawodawstwo tego bardzo trudnego i bolesnego problemu jakim jest dostęp do aborcji się nie zmienia – zwrócił uwagę abp Hoser. Podkreślił, że wartość ludzkiego życia jest na tyle wielka, że nie powinna być przedmiotem przetargów politycznych czy decyzji umożliwiających zabijanie człowieka w jego wczesnych stadiach istnienia. Świadomość tego powinna być nieustannie pogłębiona ze zrozumieniem różnych stopni wartości tych dóbr które chcemy w życiu osiągnąć – powiedział duchowny.

Zdaniem abp Hosera konieczne jest przypominanie prawdy o wartości ludzkiego życia i modlitwa o światło Ducha Świętego dla społeczeństwa oraz tych którzy ustanawiają prawo. – Musimy modlić się by Pan nas oświecał i prowadził, bo wszystkie działania przeciwne życiu mają ogromne przełożenie społeczne na sprawy pozornie dalekie jak chociażby wychowanie czy ekonomia – zwrócił uwagę hierarcha.

W czasie czwartkowego głosowania w Sejmie większość posłów przyjęła stanowisko sejmowej komisji sprawiedliwości, która wczoraj opowiedziała się za odrzuceniem tego projektu w całości.

Opozycja opowiadała się za dalszymi pracami nad ustawą w komisjach sejmowych. Jednak wniosek o jej odrzucenie zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie premier Beata Szydło zapowiedziała podjęcie prac nad zwiększeniem ochrony życia dzieci nienarodzonych. Pierwsze propozycje mają powstać jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: KAI, PCh24.pl

POz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-10-07)

 


 

Poniżej, fragment Komunikatu KEP-skich. W skrócie: podpisani pod Komunikatem “Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce” są ZA UTRZYMANIEM aborcji w Polsce w dotychczasowym kształcie, a swym powściągliwym, wymijającym i absurdalnym Komunikatem przyczynili się do zapieczętowania przez PiS przepisów dalej zezwalających na mordowanie niewinnych istot … – Red.

Komunikat z 374. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 4 i 5 października br. w Warszawie odbyło się 374. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy, Chargé d’Affaires Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

[…]


4. W kwestii świętości życia ludzkiego biskupi przypominają nauczanie Ojca Świętego Jan Pawła II, który napisał: „Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia (…). Ciężar moralny przerywania ciąży ukazuje się w całej prawdzie, jeśli się uzna, że chodzi tu o zabójstwo, a zwłaszcza jeśli rozważy się szczególne okoliczności, które je określają. Tym, kto zostaje zabity, jest istota ludzka u progu życia, a więc istota najbardziej niewinna, jaką w ogóle można sobie wyobrazić: nie sposób uznać jej za napastnika, a tym bardziej za napastnika niesprawiedliwego! (…) Jest całkowicie powierzona trosce i opiece tej, która nosi ją w łonie” (Evangelium vitae, 58).

Kościół od wieków nieprzerwanie wspiera kobiety w macierzyństwie. Ponad 800 instytucji Kościoła katolickiego w Polsce realizuje ok. 5 tys. dzieł charytatywnych, docierając do ok. 3 mln osób. Wśród nich są domy samotnej matki, okna życia, ośrodki adopcyjne oraz pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Konferencja Episkopatu Polski z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy społeczne i państwowe, które wspierają narodziny dzieci i ich rozwój. Jednocześnie biskupi dziękują wszystkim, którzy już zaangażowali się w troskę o kobiety i dzieci.

Biskupi podkreślają, że instytucje Kościoła nie zajmują się przygotowywaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzystają z prawa do wyrażania swoich opinii nt. proponowanych regulacji prawnych. W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski zaznacza, iż życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i normami etyczno-moralnymi (zob. Komunikat z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Gniezno-Poznań, 14-16 kwietnia 2016 r.). Konferencja Episkopatu Polski zachęca jednocześnie do modlitwy w intencji kobiet, które swoim życiem wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu.

[…]

Biskupi błogosławią rodakom w kraju i za granicą, zawierzając Matce Bożej kontynuację dzieła Światowych Dni Młodzieży, Jubileuszu Miłosierdzia i Roku 1050-lecia Chrztu Polski.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Warszawa, 5 października 2016 r.

Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

 

Całość: archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=4041a5180d05e80de438ebe0f0e697f7

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90338 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]