Haiti: po protestach społecznych odwołano festiwal filmów LGBTI

Aktualizacja: 2016-09-30 1:02 pm

Presja przynosi efekty. Z powodu protestów społecznych na Haiti nie będzie pierwszego festiwalu filmów LGBTI, który miał się odbyć w stolicy tego kraju Port-au-Prince.

Odwołanie festiwalu i jego ewentualne przeniesienie na inny termin nie traktujemy jako niepowodzenie – zapewniał Charlot Jeudy, przewodniczący stowarzyszenia Kouraj, głównego organizatora festiwalu „Massimadi” na Haiti. Jego zdaniem, odwołanie imprezy było konieczne za względu na napiętą sytuację i w trosce o bezpieczeństwo.

Zapowiedź festiwalu wywołała wielkie oburzenie społeczne, zawrzało na forach internetowych. Homoseksualiści twierdzą, że pojawiły się tam nawet groźby akcji siłowych i wszelkich form agresji. W tej sytuacji, Fundacja Wiedzy i Wolności FOKAL, będąca głównym centrum kulturalnym kraju, oświadczyła w krótkim komunikacie, że „podjęła decyzję o nie przyjmowaniu więcej imprez proponowanych w ramach Festiwalu Massimadi, który miał się odbyć w jej lokalach w czwartek 29 września”.

O zakazanie festiwalu apelował senator Renel Sénatus twierdząc, że impreza ta „ma na celu promowanie homoseksualizmu i wartości sprzecznych z moralnością społeczną i dobrymi zwyczajami.”

Festiwal Massimadi powstał w 2009 roku i corocznie odbywa się w Brukseli i Montrealu. Jego dyrekcja zapewnia obłudnie, że jego celem „nie jest promowanie aktywności seksualnej między dwoma mężczyznami i dwiema kobietami. Jest to festiwal artystyczny, który chce umieścić tolerancję i zrozumienie w sercu wszystkich Haitańczyków” – twierdzą organizatorzy.

Charlot Jeudy informował też, że z adwokatami jego stowarzyszenia, „czeka na dalszy ciąg sprawy, bo nie ma żadnych racji, by przeszkodzić festiwalowi. Czynienie tego jest zamachem na wolność indywidualną i wolność stowarzyszania się” – przekonywał.

Homoseksualizm jest bardzo krytycznie oceniany i postrzegany w społeczeństwie haitańskim. W czerwcu 2013 roku w manifestacji przeciw homoseksualizmowi, zorganizowanej przez Kościół Ewangelicki w stolicy kraju, uczestniczyło tysiące ludzi.

FLC

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90207 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]