Aktualizacja strony została wstrzymana

Obietnice Trumpa. Rywal Hillary Clinton przekonywał do siebie naszych rodaków

Republikański kandydat do prezydenckiego fotela w Stanach Zjednoczonych Donald Trump zabiegał w Chicago o głosy Polaków – obywateli USA.

„Polacy w USA to niezwykle ważna społeczność. Administracja Trumpa będzie przyjacielem Polski, wszystkich Amerykanów polskiego pochodzenia. Polska była silnym sojusznikiem Ameryki. Polska podtrzymała ogień wolności w trakcie Zimnej Wojny. Polska dostarczyła żołnierzy dla koalicji w Iraku i Afganistanie” – przekonywał kandydat podczas przemówienia w chicagowskiej siedzibie Polish National Alliance.

„Docenimy polskie doświadczenia. Chcemy silnej Polski, silnej Europy Wschodniej jako twierdzy bezpieczeństwa i wolności. Polska jest jedynym z pięciu krajów NATO, które wydaje 2 procent PKB na obronę. Chcemy by NATO było silne, to oznacza że chcemy by więcej krajów podążało za przykładem Polski. Gdyby inne kraje NATO wydawały tyle na obronność co Polska, to wszyscy nasi sojusznicy byliby bezpieczniejsi. I ludzie czuliby się lepiej jeśli chodzi o NATO. Będziemy pracować z Polską nad wzmacnianiem NATO, nad wzmocnienie roli NATO w walce z terroryzmem” – zapewniał rywal Hillary Clinton.

RoM

Źródło: 300polityka.pl

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-09-28)

 


 

FULL EVENT: Donald Trump Polish National Alliance, Chicago, IL 9/28 [VIDEO]

Donald Trump speaks to Polish National Alliance, Polish American Congress, 9/28/2016, Chicago, Illinois.

Trump visits Polish National Alliance on Chicago’s far North Side
Donald Trump is making an unannounced stop Wednesday morning at the Polish National Alliance, 6100 N. Cicero, for two private meetings, a PNA official told the Chicago Sun-Times.

„Mr. Trump will be visiting on the invitation of the Polish American Congress,” Alicia Kuklinska said.
Trump, who planned the Illinois swing to headline a fundraiser in Bolingbrook, will meet with a small group of members of Polish American organizations and then with a larger group of about 180. The officials are from local and national organizations.

The offices of the PNA are located three blocks from the Chicago/Lincolnwood border.

https://youtu.be/uuk_CMe2WgA

 


 

Szef Kongresu Polonii Amerykańskiej: Trump obiecał zajęcie się sprawą wiz dla Polaków

Według relacji konsula generalnego RP Trump ma zająć się tym w pierwszych tygodniach po objęciu prezydentury.

Deklaracja Trumpa miała paść na zamkniętym spotkaniu z udziałem przedstawicielami organizacji polonijnych jeszcze przed wygłoszeniem przez Trumpa przemówienia w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago.

O kwestii zniesienia wiz dla Polaków Trumpa miał spytać prezes KPA Frank Spula: Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 roku staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo.

Informację tą potwierdził inny uczestnik zamknętego spotkania, konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki. Stwierdził on, że republikański kandydat na prezydenta obiecał, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) w pierwszych tygodniach swojej prezydentury. Trump miał zapytać również o genezę problemu oraz powody nie uczestniczenia Polaków w tym programie. Kwestię tą miał wyjaśnić mu konsul. Janicki powiedział: Donald Trump jako kandydat jest znany z twardego podejścia do imigracji, ale usłyszeliśmy, że nie będzie to dotyczyło polskich obywateli i nie dostrzega zagrożenia ze strony polskich obywateli, którzy przyjeżdżają (do USA) głównie turystycznie.

Janicki zauważył, że chociaż decyzje w sprawach wizowych należą do kompetencji Kongresu to według Janickiego nacisk prezydenta może wpłynąć na tworzone prawo.

W trakcie przemówienia wygłoszonego przez Trumpa w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago kwestia wiz nie padła.

kresy.pl / wpolityce.pl

Za: Kresy.pl (28 wrzesnia 2016)

 


 

.