Aktualizacja strony została wstrzymana

Dowódca syryjskiej Al–Kaidy: USA zaopatrują nas w broń i organizują specjalne szkolenia

Jak informuje Al Ezz – jeden z dowódców Dżabhat Al-Nusry, który udzielił wywiadu niemieckiej gazecie „Koelner Stadt-Anzeiger”, amerykańska broń ma być przekazywana bojownikom walczącym w szeregach syryjskiego odłamu Al – Kaidy. Dodatkowo Stany Zjednoczone oraz Izrael mają rzekomo wysyłać do Syrii swych ekspertów, którzy szkolą antyrządowych bojowników.

Zdaniem jednego z dowódców Al-Nusry, Amerykanie wspierają opozycję w Syrii, choć nie robią tego bezpośrednio. Bojownicy tej organizacji są uznawani za syryjski odłam Al-Kaidy.

Stany Zjednoczone wspierają opozycję w Syrii, ale nie bezpośrednio. Oni wspierają państwa, które potem pomagają nam – powiedział szef oddziału Al-Nusry. Według jego informacji przekazanych niemieckiemu dziennikarzowi, w niedługim czasie w Syrii mają pojawić się kolejne dostawy broni. Do tej pory siły opozycji w Syrii miały zostać wyposażone w czołgi, wyrzutnie rakiet oraz pociski. Zdaniem Al Ezza, do Syrii mieli także przybywać specjaliści z Turcji, Kataru, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela, którzy pomagali w szkoleniu bojowników.

Dostaliśmy 500 milionów syryjskich funtów od Arabii Saudyjskiej. Do tego przed atakiem na szkołę w Al Muslimiya, Saudowie zapłacili nam 5 milionów dolarów, a Katar przekazał nam 1,5 miliona rialów – twierdzi dowódca Dżabhat al-Nusry.

Al Ezz skomentował także sytuację w relacjach między Al-Kaidą, a tzw. Państwem Islamskim. Jego zdaniem ISIS jest wykorzystywane do celów politycznych, a większość liderów Państwa Islamskiego współpracuje z zagranicznymi wywiadami światowych mocarstw.

– Byliśmy kiedyś w sojuszu z Państwem Islamskim, jednak ISIS było wykorzystywane do celów politycznych przez wielkie siły jak Ameryka. Ich poglądy stały się różne od naszych. Większość liderów Państwa Islamskiego współpracuje z zagranicznymi wywiadami – powiedział syryjski bojownik Al-Nusry.

Sugestie i wypowiedzi Al Ezza dla niemieckiej prasy zostały zdementowany przez rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Marka Tonera, który zdecydowanie zaprzeczył jakiejkolwiek współpracy z Al-Nusrą.

Źródło: rmf24.pl

POz

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-09-27) | http://www.pch24.pl/dowodca-syryjskiej-al-kaidy--usa-zaopatruja-nas-w-bron-i-organizuja-specjalne-szkolenia,46273,i.html

Skip to content