Aktualizacja strony została wstrzymana

WADA zezwoliła na przyjmowanie dopingu siostrom Williams i gimnastyczce Biles

Tenisistki Serena i Venus Williams za zgodą Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przyjmowały zabronione preparaty w celach terapeutycznych. O tym informuje agencja „R-Sport” powołując się na dokumenty udostępnione przez grupę hakerów Fancy Bear, która włamała się do baz danych Agencji.

Według tych danych Serena Williams w 2010, 2014 i 2015 roku za zgodą WADA przyjmowała oksykodon, hydromorfon, prednizon, prednizolon i metyloprednizolon. Jej siostrze Venus w latach 2010-2013 zezwolono na przyjmowanie prednizonu, prednizolonu, triamcynolonu i formoterolu. W dokumentach nie ma diagnozy, która byłaby przyczyną takiej decyzji Agencji.

Ponadto dokumenty świadczą o tym, że amerykańska gimnastyczka Simone Biles nie została zdyskwalifikowana pomimo pozytywnego testu dopingowego wykazanego w sierpniu 2016 roku i pojechała na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro, gdzie zdobyła cztery złote medale. Również w latach 2012-2014 zezwolono jej zażywanie amfetamin/dekstroamfetamin. Wszystkie wspomniane substancje znajdują się na liście zakazanych substancji WADA.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w odpowiedzi na pytania powiedział agencji „R-Sport”, że siostry Williams i Simone Biles nie naruszyły przepisów antydopingowych na Olimpiadzie 2016 w Rio de Janeiro.

http://pl.sputniknews.com

 


 

Były szef RUSADA: interesujące będą wyjaśnienia, jak taka „śmietanka” trafiła na Olimpiadę 

Według byłego szefa agencji RUSADA Nikołaja Durmanowa WADA robi nieuzasadnione ustępstwa na rzecz niektórych sportowców.

”” Mamy przed sobą dość ciekawy fenomen: niektórzy sportowcy mogą przyjmować zakazane dla innych sportowców preparaty, jeśli udowodnią, że środki te są im niezbędne ze względów medycznych. W tym przypadku zezwolenie wydano siostrom Williams i Simone Biles. Ale cała sprawa polega na tym, że środki te są bardzo ciężkie. Oksykodon, hydromorfon, ritalin to substancje psychotropowe, leki przeciwbólowe, które są zazwyczaj przepisywane ludziom z poważnymi schorzeniami, którzy właściwie walczą o swoje życie. Są to pochodne morfiny i heroiny. W naszym kraju są one zakazane, a w Europie za ich nielegalne posiadanie można dostać nawet 14 lat.

””W związku z tym, z całym szacunkiem dla terapeutycznych wyjątków, chciałbym zapytać: jeśli sportowcom przepisywane są tak silne leki, może ich miejsce jest nie na Igrzyskach Olimpijskich, lecz na oddziałach intensywnej terapii? ”” powiedział Durmanow w wywiadzie dla stacji RT.

”” Informacja jest bardzo interesująca, a jeśli jest autentyczna, a prawdopodobieństwo tego jest wysokie, trzeba posłuchać wyjaśnień, w jaki sposób taka „śmietanka”, choć formalnie zgodnie z przepisami, dostała się na Igrzyska Olimpijskie, ”” podsumował Durmanow.

http://pl.sputniknews.com

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-09-14)

Skip to content