Szwecja: śpiewanie hymnu przed meczem „krokiem w stronę faszyzmu”?

Aktualizacja: 2016-09-9 9:43 am

Trener piłkarskiej reprezentacji Szwecji chciałby, żeby wszyscy kadrowicze przed meczem śpiewali hymn narodowy. Jeden z działaczy skrytykował ten pomysł, twierdząc, że jest to „krok w stronę faszyzmu”, nawiązujący do totalitaryzmu.

Nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Szwecji Janne Andersson, przyznał w jednym z wywiadów, iż chciałby, by wszyscy kadrowicze śpiewali przed meczami hymn narodowy. Według niego, wspólne śpiewanie hymnu wraz z kibicami podkreślałoby patriotyzm i byłoby wyrazem szacunku dla fanów, jeżdżących na zagraniczne mecze reprezentacji Szwecji.

Jego pomysł nie spodobał się sekretarzowi generalnemu Szwedzkiego Związku Hokeja na Lodzie – Tommy’emu Boustedtowi. Jego zdaniem, nie można niczego takiego wymagać od sportowców, a pomysł Anderssona jest „krokiem w stronę faszyzmu”.

– Niektórzy wolą wysłuchać hymnu w ciszy i skupieniu, inni nucą go niemal bezgłośnie. Śpiewanie wymaga odrobiny talentu, więc zmuszanie graczy, by to robili, jest już krokiem w kierunku faszyzmu – stwierdził działacz.

– To, co czuje się do kraju i w jaki sposób się to manifestuje, musi wypływać z głębi duszy. Tylko totalitaryzmy uważały, że wszyscy powinni robić to samo w tym samym stylu – cytuje  Boustedt szwedzki “Aftonbladet”.

Sport.interia.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89623 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]