Człowiek nie może być w centrum liturgii – kardynał Sarah nie ugiął się pod presją modernistów

Aktualizacja: 2016-09-5 10:15 am

W ostatnich dziesięcioleciach w wielu krajach człowiek znalazł się za bardzo w centrum liturgii. Kościół tymczasem, jako Lud Boży, żyje dzięki Eucharystii i z tego względu jest istotowo liturgiczny – mówi kard. Robert Sarah. Hierarcha wziął udział w konferencji liturgicznej, która odbyła się w Colombo na Sri Lance.

Jak mówił gwinejski purpurat, Ojciec Święty często wskazywał na to, że Kościół nie jest żadną organizacją pozarządową. Jest Ludem Bożym, żywi się Eucharystią i ma obowiązek głoszenia Ewangelii. – Kościół jest istotowo eucharystyczny, a to oznacza, że jest istotowo liturgiczny – powiedział kardynał.

Purpurat po raz kolejny podniósł kilka postulatów, o którym mówił już wcześniej w tym roku na głośnej konferencji liturgicznej w Londynie. Wskazywał, że w ostatnich dziesięcioleciach liturgia stała się w niektórych krajach zbyt antropocentryczna. Zamiast Boga Wszechmogącego w centrum Mszy stawiano człowieka. Zdaniem kardynała takiemu wypaczeniu sprzyja sytuacja sprawowania Mszy Świętej w języku narodowym oraz obrócenie kapłana twarzą do wiernych.

Kapłanom kardynał zalecił „liturgiczne badanie sumienia”, w którego ramach powinni sprawdzać swoją wierność dawnym regułom liturgicznym. Jak podkreślił, wrogiem liturgii jest minimalizm. Ksiądz, który nie odczuwa nabożnego strachu odprawiając wielkie misteria Kościoła, znajduje się w ocenie kardynała w niebezpieczeństwie zatraty swojego powołania.

Źródło: kath.net

Pach

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89505 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]