Turecki prokurator: Ruch Gulena to robota CIA – jak Mormoni i scjentolodzy

Aktualizacja: 2016-09-2 10:55 am

Turecki prokurator Zafer Dur uważa, że ruch byłego imama Fethullaha Gulena został założony przez amerykańskie służby specjalne, podobnie jak wcześniej sekta Mormonów i scjentolodzy.

W rozmowie z “Hurriyet Daily News” Zafer Dur stwierdził, że Ruch Gulena „ma tę samą strukturę co kościół Mormonów i scjentologia”. Jego zdaniem sekty zostały założone przez CIA, by „zmienić społeczeństwo”. A podobieństwa Mormonów i scjentologów do ruchu Gulena mają wskazywać, że on również powstał z polecenia amerykańskich służb.

Prokurator zaznacza, że Gulen posiada jedynie „wykształcenie podstawowe”, mieszka w USA od 1999 roku i sam nie byłby w stanie stworzyć tak dużego ruchu, zdolnego do infiltracji wiele państwowych placówek w Turcji.

„Dziennikarze śledczy donieśli mi, że Guleniści pracowali na kontraktach dla wywiadów CIA, MI6 i BND, a także dla służb wielu innych krajów” – powiedział Dur.

Pod koniec lipca tureckie media podały, że za próbą nieudanego puczu mógł stać amerykański generał John F. Cambell,. W ramach przygotowań miał on rzekomo przesłać do Turcji przez Nigerię ponad 2 miliardy dolarów. Waszyngton jak na razie dementował wszystkie oskarżenia.

Rmf24.pl / Kresy.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89456 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]