Ksiądz Isakowicz-Zaleski krytycznie o deklaracji prezydentów Polski i Ukrainy

Aktualizacja: 2016-08-25 4:18 pm

Autorytet w kwestii kresowej ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował wspólną deklarację prezydentów Polski i Ukrainy podpisaną dziś w Kijowie.

Polsko-ukraińska deklaracja na najwyższym szczeplu określa “strategiczne” partnerstwo Polski i Ukraina jako “bezalternatywne”. Ksiądz Isakowicz-Zaleski skomnetowal ją na swojej stronie na portalu Facebook. “Ze smutkiem muszę stwierdzić, że zamiast prawdy o ludobójstwie dokonanym na Polakach w latach 1939 – 1947 oraz urzędowej gloryfikacji zbrodniarzy z UPA i SS Galizien znalazłem niej wyłącznie puste frazesy, godne nowo-mowy z epoki PRL” – pisze o deklaracji kapłan.

Lepiej ocenia wystąpienie Andrzeja Dudy na kijowskiej Akademii Dyplomatycznej gdzie “użył wprawdzie słowo ludobójstwo, ale nie wyjaśnił, kto i na kim jego dokonał. A była to idealna okazja do tego” – ocenia ksiądz Isakowicz-Zaleski. Generalna ocena wizyty prezydenta na Ukrainie i w ogóle jego osoby jest jednak negatywna – “Zawiodłem się po raz kolejny na panu prezydencie Andrzeju Dudzie, który pomiędzy I a II drugą turą ubiegłorocznych wyborów prezydenckich zapewniał o swoim przywiązaniu do prawdy historycznej o Kresach Wschodnich oraz szacunku dla rodzin ofiar. Jak widać, słowa nie dotrzymał” – kończy swój komentarz kapłan.

facebook.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 sierpnia 2016)

 


 

Prezydent Duda w Kijowie zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy. Co z zapłatą za pomoc?

Goszczący w środę w Kijowie prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że polskie władze mają zamiar nadal wspierać Ukrainę. Nie padły przy tym żadne deklaracje dotyczące ceny takiej pomocy. Czy należy się więc spodziewać, że nic nie zmieni się w relacjach Warszawy i Kijowa i nadal będziemy, jako państwo, angażować się nie oczekując nawet ciepłych gestów?

Prezydent Duda był jedynym przedstawicielem obcego państwa w randze głowy państwa goszczącego na 25 rocznicy ogłoszenia niepodległości przez parlament sowieckiej Ukrainy.

Podczas rozmowy Petro Poroszenki i Andrzeja Dudy poruszano kwestię polskiego wsparcia dla prozachodnich aspiracji Ukrainy, agresji rosyjskiej, współpracy gospodarczej oraz historycznego dialogu.

Prezydent RP przypomniał, że Rzeczpospolita była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. Ponadto nasz kraj zawsze wspierał wschodniego sąsiada w momentach przełomowych i trudnych (pomarańczowa rewolucja, konflikt w Donbasie, aneksja Krymu przez Rosję). – Polska była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając europejskie i transatlantyckie dążenia – powiedział w Kijowie Andrzej Duda. Polskie wsparcie docenił ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Polityk podziękował za akty solidarności.

Podnoszonym w trakcie spotkania tematem były wizy dla Ukraińców chcących wjechać na terytorium Unii Europejskiej. Polska ma wspierać sąsiadów w staraniach o zniesienie wiz.

Andrzej Duda wraz z Poroszenką wziął udział w paradzie wojskowej z okazji 25. rocznicy uzyskania niepodległości. Panowie uczcili również pamięć 2,5 tys. żołnierzy poległych w walkach z prorosyjskimi separatystami.

Źródło: prezydent.pl, TVP Info

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-08-25)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89294 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]