Izraelski Yad Vashem zarzuca Polsce rewizjonizm holokaustu

Aktualizacja: 2016-08-25 12:37 pm

Izraelski instytut Yad Vashem ostro skrytykował polski rząd. Chodzi o projekt nowej ustawy, przewidujący kary za stosowanie sformułowań w rodzaju „polskie obozy zagłady” oraz za przypisywanie Polsce lub Polakom udziału w mordowaniu Żydów. Według Instytutu, jest to bliskie negowania holokaustu.

Rząd Beaty Szydło chce wprowadzić kary za stosowanie zwrotu „polskie obozy”. Miałoby za to grozić do trzech lat więzienia. Jak informowaliśmy, projekt zakłada, że do prawa karnego zostałoby wprowadzone nowe przestępstwo: publicznego i wbrew faktom przypisywania Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. Analogiczna kara miałaby grozić osobie, która „w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Jak stwierdzono w uzasadnieniu, chodzi np. o wypowiedzi, które „drastycznie minimalizują” zamiary sprawców lub skalę zbrodni. Jednocześnie, tego rodzaju czyn nie będzie przestępstwem, jeśli zostanie popełniony „w ramach działalności artystycznej lub naukowej”.

 Zdaniem przedstawicieli Yad Vashem, plan polskich rządzących, by zakazać oskarżania Polaków o udział w holokauście „czyni Polskę częścią antyliberalnego ruchu, który coraz szybciej rozpowszechnia się na świecie”. Taką opinię wyraził prof. Yehuda Bauer, doradca naukowy Yad Vashem. „Nowa ustawa jest bardzo blisko negowania Holocaustu” – twierdzi naukowiec. Jego zdaniem ustawa uderzy w osoby, których zdaniem byli tacy Polacy, którzy mordowali Żydów – czy, jak twierdzi, we „wszystkich historyków na Zachodzie i w Izraelu, którzy zajmują się tym zagadnieniem”.

Przewodniczący instytutu Awner Szalew wysłał listy do minister edukacji Anny Zalewskiej oraz nowego szefa IPN Jarosława Szarka. Szalew stwierdził w nich, że „aktywne uczestnictwo Polaków w dwóch zbrodniach [na Żydach] jest udokumentowanym faktem historycznym”, a „twierdzenie, że tak nie jest, prowadzi – choć w sposób niezamierzony – do niebezpiecznego wypaczenia obrazu Holocaustu”.

Haaretz.com / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89280 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]