Sąd stanu Michigan: przeklinanie w miejscach publicznych dozwolone

Aktualizacja: 2007-02-5 12:00 am

Sąd Apelacyjny stanu Michigan zmienił decyzję sądu niższej instancji, w rezultacie zezwalając na przeklinanie w miejscu publicznym.

Thomas Leonard został aresztowany w 2002 roku podczas zebrania lokalnego samorządu Montroser Township, kiedy to wzburzonym głosem oskarżył członków samorządu o oszukiwanie jego i jego rodziny. Leonard, który miał wówczas nie rozwiązane kwestie dotyczące kontraktu jego firmy z władzami miasta, wypowiedział kilka słów uchodzących za niecenzuralne. Po aresztowaniu, Leonard był przetrzymywany przez godzinę, po czym po miesiącu sprawę umorzono. Nie zakończyło to jednak sprawy, gdyż Leonard założył w 2003 roku sprawę, twierdząc że jego aresztowanie pogwałciło Pierwszą i Czwartą Poprawkę do Konstytucji. Po niekorzystnej decyzji sądu, złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego.

Trzyosobowy skład sędziowski sądu The 6th U.S. Circuit Court of Appeals orzekł 2 lutego br., że: “żaden zdrowo myślący oficer policji czy obywatel nie może poważnie utrzymywać, że wypowiadanie łagodnych przekleństw przy pokojowym ukazywaniu swoich politycznych poglądów, może być uważane za akt kryminalny.”

Adwokat Leonarda dodał, że “Jedyne co nasz klient zrobił, to wstał z miejsca w miejscu publicznym i wyraził stanowczo swoją opinię – i za to został aresztowany.”

Obrońca policjanta, który aresztował Leonarda zapowiada złożenie odwołania do federalnego Sądu Najwyższego.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=892 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]