Aktualizacja strony została wstrzymana

Prymas Czech ocenzurowany w katolickiej prasie! Artykuł o islamskiej przemocy odrzucony

Prymas Czech, arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka, nie może swobodnie publikować artykułów w katolickiej prasie własnego kraju. Oficjalnie przeszkodą jest brak miejsca na łamach tygodnika, ale czeskie media piszą wprost o „poprawnościowej” cenzurze.

Po zamordowaniu ks. Jacquesa Hamela na północy Francji przez islamskich terrorystów, kard. Dominik Duka przesłał do renomowanego czeskiego tygodnika Katolicky tydenik swój komentarz. Choć jest prymasem kraju, redakcja odrzuciła tekst, oficjalnie argumentując to brakiem miejsca na swoich łamach.

Ostatecznie swój komentarz kardynał opublikował więc na internetowym blogu. Czeski portal „Novinky” przekonuje, że cała sprawa ma jednak drugie dno, a tekst kardynała nie został wcale odrzucony ze względów technicznych. Na przeszkodzie miała stanąć poprawność polityczna. W redakcji tygodnika nie chciano po prostu publikować artykułu tak jednoznacznie oceniającego islamską skłonność do przemocy.

Purpurat w swoim tekście wezwał bowiem do zerwania zasłony milczenia wokół islamskiego terroryzmu, stwierdzając, że kontynuacja biernej polityki byłaby „samobójstwem naszego społeczeństwa”. Jak dodawał, konieczne jest położenie większego nacisku na modlitwę za ofiary islamskiego terroryzmu, przy jednoczesnym porzuceniu prób usprawiedliwiania morderców. Prymas stwierdza wprost, że w religii islamskiej kryją się nurty pełne przemocy. Muzułmanie, którzy odrzucają agresywne rozwiązania, muszą jasno reagować i występować przeciwko nim, by zachować swoją wiarygodność.

Katolicky tydenik od lat 90. należy do czeskiego episkopatu, którego przewodniczącym jest właśnie kard. Duka. Uchodzi za oficjalną kościelną gazetę kraju. Portal „Novinky” cytuje redaktor naczelną tygodnika, która tłumaczy, że wszystko jest wyłącznie nieporozumieniem prowadzącym do niepotrzebnych spekulacji. Portal przypomina jednak, że kard. Duka ma wśród czeskich katolików wielu krytyków, bo nie kryje się ze swoim stanowiskiem względem masowej imigracji odmiennym od tego, które prezentuje choćby papież Franciszek.

Źródła: katholisches.info, novinky.cz

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-08-12)

 


 

Zob. „Cenzuruje Katolický týdeník Duku? Text o islámu se nevešel” – Echo24.cz

 


 

.