Włochy: rządowe „nie” dla poświęcenia autostrady

Aktualizacja: 2016-08-8 11:56 am

„Włoski premier Matteo Renzi stanowczo zabronił poświęcenia nowej autostrady” – powiedział mediom bp Gualtiero Sigismondi. Ordynariusz diecezji Foligno wziął udział 28 lipca w świeckiej ceremonii jej otwarcia i – jak poinformował – po cichu odmówił przygotowaną na ten dzień modlitwę.

O zmianie charakteru ceremonii biskup został poinformowany 24 godz. przed planowaną inauguracją. Powiedział, że przez wiele lat wielokrotnie odprawiał na budowie Mszę dla robotników. Chciał też, by drogę nazwano „Loretańską Strzałą” na pamiątkę szlaku, którym pielgrzymi przez wieki zdążali do sanktuarium Matki Bożej w Loreto.

Autostradę otwarto po ośmiu latach budowy. W inauguracji wziął udział zarówno premier Renzi jak i minister infrastruktury i transportu Graziano Delrio. Obaj politycy nazywają siebie „praktykującymi katolikami”. Jednak nie wahali się wykluczyć z ceremonii elementów religijnych. Nie wiadomo, czy decyzja ta była owocem zewnętrznych nacisków, czy też błędnego rozumienia we Włoszech laickości państwa.

md/ rv, aleteia

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88871 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]