Aktualizacja strony została wstrzymana

Włochy: rządowe „nie” dla poświęcenia autostrady

„Włoski premier Matteo Renzi stanowczo zabronił poświęcenia nowej autostrady” – powiedział mediom bp Gualtiero Sigismondi. Ordynariusz diecezji Foligno wziął udział 28 lipca w świeckiej ceremonii jej otwarcia i – jak poinformował – po cichu odmówił przygotowaną na ten dzień modlitwę.

O zmianie charakteru ceremonii biskup został poinformowany 24 godz. przed planowaną inauguracją. Powiedział, że przez wiele lat wielokrotnie odprawiał na budowie Mszę dla robotników. Chciał też, by drogę nazwano „Loretańską Strzałą” na pamiątkę szlaku, którym pielgrzymi przez wieki zdążali do sanktuarium Matki Bożej w Loreto.

Autostradę otwarto po ośmiu latach budowy. W inauguracji wziął udział zarówno premier Renzi jak i minister infrastruktury i transportu Graziano Delrio. Obaj politycy nazywają siebie „praktykującymi katolikami”. Jednak nie wahali się wykluczyć z ceremonii elementów religijnych. Nie wiadomo, czy decyzja ta była owocem zewnętrznych nacisków, czy też błędnego rozumienia we Włoszech laickości państwa.

md/ rv, aleteia

Za: Radio Watykańskie (08/08/2016) | http://pl.radiovaticana.va/news/2016/08/08/w%C5%82ochy_rz%C4%85dowe_%E2%80%9Enie%E2%80%9D_dla_po%C5%9Bwi%C4%99cenia_autostrady/1249994

Skip to content