Włoski portal pisze o wizycie Franciszka i „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest sprostowanie

Uważany przez watykanistów za cenne źródło informacji portal „Il Sismografo” dołączył do niechlubnego grona mediów szkalujących Polskę. Na nic zdała się wizyta papieża Franciszka w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau. Znów napisano o zbrodniach „w polskim obozie koncentracyjnym”.

Portal „Il Sismografo” jest uznawany przez watykanistów za cenne źródło informacji. Tymczasem – jak informuje tvp.info – jego dyrektor Luis Badilla napisał, że w czasie wizyty w Krakowie papież przyjął na audiencji Kanadyjkę węgierskiego pochodzenia Angelę Orosz-Richt, jedyną kobietę, która urodziła się w obozie w Auschwitz i przeżyła jako niemowlę, ukrywana w baraku przez matkę. W tekście autor użył fałszywej historycznej zbitki „zbrodnie popełnione w polskim obozie koncentracyjnym”. Badilla napisał równocześnie o „nazistowskiej zagładzie”.

Interwencję w sprawie zapowiedziała już Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. O nadużyciu placówkę poinformowała PAP. Ambasada poinformowała, że zwróci się do portalu, który informuje o działalności Stolicy Apostolskiej i Kościoła na świecie, o sprostowanie. Zawiadomiona została też Ambasada Polska we Włoszech.

– Dzięki skutecznej interwencji placówki ten wpis został poprawiony i błędnego sformułowania już nie ma – mówi Rafał Sobczak, dyrektor biura prasowego MSZ. Jak dodaje, w zeszłym roku takich interwencji polskich placówek było ok. 300.

Źródło: tvp.info

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-08-02)

 


 

Buta hunty południowo-amerykańskiej  w Watykanie – czyli jak wygląda odpowiedź watykańskiego portalu „Il Sismografo” na prośbę Ambasadora Polski przy Watykanie o korektę sformułowania „polski obóz koncentracyjny”

Tytuł postu na portalu jest jak poniżej, jednakże post nie zaczyna się od listu Ambasadora Polski, ale od butnego oświadczenia Luisa Badilli, dyrektora wydawniczego portalu. Dopiero po nim, Luis Badilla przytacza łaskawie treść listu Ambasadora Janusza Kotańskiego, proszącego o sprostowanie i przeprosiny.

Ale cóż, jeżeli Polaków nie szanuje „polski” Episkopat, jak mają szanować ich inni?   

RAM

 

Treść listu  e-mail wysłanego przez Ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej na adres portalu „Il Sismografo”, odnoszącego się do sformułowania „polski obóz koncentracyjny”, użytego przez tygodnik „Panorama” i zacytowanego w jednym z naszych artykułów.

Lettera-mail inviata dall’Ambasciatore della Polonia presso la Santa Sede a „Il Sismografo” sulla dicitura „campo di concentramento polacco” usata dal settimanale „Panorama” in una citazione riportata in un nostro articolo [link]

Luis Badilla, dyrektor wydawniczy portalu „Il Sismografo”

2 sierpień 2016

Dziś, o godzinie 18.58 otrzymaliśmy e-mail od pana Janusza Kotańskiego, Ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Treść − w całości − publikujemy chętnie.

Naszą odpowiedź – punktualną, szczegółową, a także udokumentowaną aż do przesytu umieściliśmy online już o godzinie 12.35.

Pomimo tego, polski dyplomata powraca do kwestii i pisze dosłownie:

„Oczekuję jeszcze dzisiaj stosownego oświadczenia a także przeprosin za to, co zostało napisane”.

Otóż nie, nie będzie z naszej strony żadnych przeprosin, a tym bardziej nie będzie sprostowań. Nie ma bowiem niczego, za co powinniśmy przepraszać, ani nie ma też niczego, co wymagałoby sprostowań.

Kontrowersja jest wymyślona, sztuczna i absurdalna, a my znamy jej logikę.

W liście Ambasadora pisze się, że Ambasady Polski na świecie są uwrażliwione na tego rodzaju incydenty, a zatem są zobowiązane do natychmiastowej reakcji.

Nie rozumiem więc, dlaczego Ambasady Polski przy Watykanie i Kwirynale nie zareagowały 17 czerwca na artykuł „Panoramy”, autorstwa Chiary Degl’Innocenti, który został przez nas zacytowany w cudzysłowie, w artykule opisującym historię essesmana skazanego w Niemczech.

Nasze zdanie o hitlerowskich obozach w Polsce przedstawiliśmy w tych dniach, w ponad 20 artykułach opublikowanych na portalu, w ramach specjalnie opracowanego − szeroko ostatnio konsultowanego − Vademecum, poświęconego w całości Pielgrzymce Papieża Franciszka do Krakowa.

Nie mamy nic więcej do powiedzenia.

Luis Badilla, dyrektor wydawniczy portalu „Il Sismografo”

Jorge Luis Villanueva Badilla

[Wikipedia o Jorge Luis Villanueva Badilla]

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (03.08.2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content