Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: atak podczas Mszy Świętej – zginął ksiądz. Napastnicy zostali zneutralizowani przez policję

Dwóch uzbrojonych napastników, którzy wzięli zakładników i zabarykadowali się w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray (północna Francja, koło Rouen) zostało „zneutralizowanych”. Wśród przetrzymywanych było – wedle różnych doniesień – od 4 do 6 osób. Wśród nich ksiądz, dwie siostry zakonne oraz wierni.

Do ataku miało dojść w trakcie porannej Mszy. Do świątyni miało wtargnąć dwóch napastników. Według mediów krzyczeli oni: Daesh (nazwa tzw. Państwa Islamskiego)

Akcja policji, w której brała udział specjalna brygada interwencyjna, została zakończona. Funkcjonariusze zastrzelili napastników, gdy ci opuszczali teren kościoła. 

„Le Figaro” informuje, że napastnicy – zanim ich obezwładniono – zamordowali przetrzymywanego księdza. Duchownemu najprawdopodobniej poderżnięto gardło. Francuska policja informuje, że wygląd napastnika mógł sugerować, że był on muzułmaninem.

Różne źródła informowały, że w kościele przetrzymywanych było od czterech do sześciu osób. Wśród nich był ksiądz, dwie zakonnice i wierni.

Źródło: tvp.info

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-07-26)

 


 

Francja: islamiści zarżnęli kapłana w czasie Eucharystii

Ojciec Święty modli się za ofiary zamachu na kościół w Rouen we Francji, z całą stanowczością potępia wszelkie formy nienawiści, uczestniczy w bólu i przerażeniu wobec tej absurdalnej przemocy – zapewnił watykański rzecznik o. Federico Lombardi, odnosząc się do tragicznych wydarzeń w Normandii.

Dwóch uzbrojonych islamistów wtargnęło dziś rano do kościoła św. Szczepana w Rouvray koło Rouen. 84-letniemu ks. Jacquesowi Hamelowi, który odprawiał tam Eucharystię, poderżnęli gardło. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Napastnicy zostali zabici przez francuskie siły bezpieczeństwa.

Specjalne przesłanie w imieniu Papieża wystosował w związku z tym watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin pisze, że Ojciec Święty jest zbulwersowany tym aktem przemocy, do którego doszło w kościele podczas Mszy, czyli liturgii upraszającej u Boga pokój dla świata. Papież modli się do Boga, aby natchnął wszystkich myślami pojednania i braterstwa – napisał kard. Parolin do ordynariusza Rouen, abp Dominique’a Lebruna. Uczestniczy on w Światowych Dniach Młodzieży. Jeszcze dziś powróci jednak do Francji. Tuż po zamachu podzielił się z nami swymi odczuciami.

„Chcę powiedzieć, że tym, co się stało, jesteśmy zbulwersowani wszyscy, wraz z uczestnikami ŚDM, a zwłaszcza młodzi z mojej diecezji. Sercem jesteśmy w Rouen, w tej zranionej parafii, modlimy się razem z krewnymi ofiar tej tragedii, tego śmiercionośnego szaleństwa. Tej zbrodni nie można zaakceptować, nic nie może jej uzasadnić. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowa, bo wciąż jestem w szoku”.

W wydanym nieco później oświadczeniu abp Lebrun zapewnił o modlitwie, w której towarzyszą mu uczestnicy ŚDM. „Modlimy się tak, jak modliliśmy się w Warszawie przy grobie ks. Popiełuszki, zamordowanego przez komunistyczny reżim” – napisał metropolita Rouen. Przypomniał, że Kościół katolicki nie ma innej broni, jak modlitwa i braterstwo. „Pozostawiam tu kilkuset młodych, którzy są przyszłością ludzkości, prawdziwej ludzkości. Proszę ich, by nie załamywali rąk wobec przemocy i stali się apostołami cywilizacji miłości” – napisał abp Lebrun po zamachu na kościół w swej diecezji.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (26/07/2016)

 


 

Skip to content