Prof. Źaryn o banderyzmie: „Z naszym wschodnim sąsiadem nie jesteśmy bezpieczni”

Aktualizacja: 2016-07-11 12:02 pm

W Telewizji Republika prof. Jan Źaryn zaznaczył, że uchwała Senatu w sprawie rzezi wołyńskiej podjęta została dzięki bardzo wyraźnym i stanowczym głosom senatorów PiS. W jego opinii zarówno partia rządząca jak i część opozycji nie mają wątpliwości co do tego, że wydarzenia sprzed 73 lat były ludobójstwem.

– Uchwała została podjęta przez suwerenne i ważne gremium polskiej władzy, izbę wyższą parlamentu, a jej treści na pewno nie musimy się wstydzić. W Sejmie doszło do pewnego napięcia, którego nie rozumiem. Zobaczymy, jak to się rozwinie. Nie ma jednak cienia wątpliwości, że wszyscy, nie tylko w PiS, ale i w części opozycji, jesteśmy zgodni, że to, co zrobili ukraińscy nacjonaliści było ludobójstwem – podkreślił prof. Jan Źaryn. – Musimy zadać sobie pytanie, czy historia ma determinować cele polityczne i wyznaczać politykę zagraniczną państwa. W ramach wewnętrznej dyskusji, jaka toczy się w PiS, stoję na stanowisku, że historia nie tylko nie może ciążyć, ale historia jest przekazem, który może doprowadzić do prawdy i pojednania – dodał.

– Powinniśmy wyartykułować państwu ukraińskiemu nasze żądania. Mam wrażenie, że Ukraina, poszukując własnej tożsamości, jest dziś w sytuacji wewnętrznego dwugłosu, który jest dla Polski nie do przyjęcia. Odwoływanie się do banderyzmu wskazuje na to, że z naszym wschodnim sąsiadem nie jesteśmy bezpieczni – zaznaczył senator PiS. W sumie w latach 1943-1945 w masakrach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. Polaków.

Źródło: telewizjarepublika.pl

KRaj

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88449 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]