Ks. Isakowicz-Zaleski o PiS: Szaleju się najedli?

Na łamach portalu Onet.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mocno skrytykował działania PiS ws. upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. „Ta zamiana dat to typowa manipulacja. Nie można ludobójstwem dokonanym przez Rosjan (Sowietów) przykrywać ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców” – pisze duchowny.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w swoim wpisie na portalu Onet.pl przypomniał, że podczas wczorajszej debaty w Sejmie przedstawiciel rządu Beaty Szydło, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin arbitralnie oznajmił, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa będzie obchodzony nie 11 lipca, czyli w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, ale 17 września, w rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę.

„Ta zamiana dat to typowa manipulacja” – pisze duchowny. „Oczywiście komunistyczne władze ZSRR ponoszą odpowiedzialność za Zbrodnię Katyńską, które też była ludobójstwem, oraz za wiele innych masowych mordów na Polakach, ale za ludobójstwo na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej ponosi Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armii. Dlatego też nie można ludobójstwem dokonanym przez Rosjan (Sowietów) przykrywać ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców. To tak, jakby wspomnianą Zbrodnię Katyńską pomieszać z KL Auschwitz, a Powstanie Warszawskie z Powstanie Styczniowym”.

Zwrócił też uwagę, że wcześniej doszło do „politycznego geszeftu” pomiędzy marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, a przewodniczącym parlamentu Ukrainy Andrijem Parubijem. „Niestety pan marszałek, podporządkował się całkowicie naciskom Kijowa i usunął ten punkt z harmonogram obecnego posiedzenia Sejmu – napisał ks. Isakowicz-Zaleski. Odniósł się również do zapowiedzi władz PiS, że głosowanie oraz upamiętnienie ofiar banderowskiego ludobójstwa, odbędzie się dopiero 19 lipca, czyli 8 dni po rocznicy. „Na to nie wpadłaby nawet Platforma Obywatelska czy Ruch Palikota” – uważa.

Przeczytaj również:

Co na prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, który w czasie kampanii wyborczej, zwłaszcza pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich, obiecywał Kresowianom i ich potomkom prawdę o ludobójstwie? Czy będzie miał odwagę powiedzieć prawdę i przeciwstawić się manipulacjom, czy też podporządkuje się decyzjom swojej macierzystej partii? Przekonamy się o tym już za kilka dni” – napisał ks. Isakowicz-Zaleski. Dodał, że prezydent Duda nie odpowiedział na list organizatorów Światowego Zjazdu Kresowian i nie objął patronatu nad upamiętnieniem ofiar UPA, które miało miejsce 3 lipca na Jasnej Górze.

„Przeciwko tym manipulacjom odbędzie się protest pod Sejmem w czwartek 7 lipca o godz. 13.00” – przypomniał ks. Isakowicz-Zaleski.

Onet.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (07 lipca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ks-isakowicz-zaleski-o-pis-szaleju-sie-najedli-

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content