Kard. Duka napomina Turcję. Ludobójstwo Ormian, to historyczny fakt, a nie wytwór czarnej propagandy

Aktualizacja: 2016-07-1 10:53 am

Tureckiej dyplomacji nie spodobały się apele do prezydenta Miloša Zemana, by Czechy podobnie jak inne kraje oficjalnie uznały turecką rzeź Ormian za ludobójstwo. Na pomrukiwania ambasadora Turcji w Pradze odpowiedział ks. kard. Dominik Duka.c „Lubójstwo Ormian jest historycznym faktem, a nie wytworem czarnej propagandy Armenii” – napisał.

Tureckiemu ambasadorowi nie przypadł do gustu apel Arcybiskupa Pragi skierowany do prezydenta Zemana, aby Czechy podobnie jak inne kraje oficjalnie uznały turecką rzeź Ormian za ludobójstwo.

Ambasador ocenił, że pod względem prawnym ludobójstwo zostało zdefiniowane w międzynarodowej konwencji dopiero w 1948 r. i dlatego nie można go odnosić do wydarzeń uprzednich.

W odpowiedzi kard. Duka przypomina, że również takie słowa jak rodzina czy wojna, zostały zdefiniowane w prawie międzynarodowym stosunkowo niedawno, to jednak nie oznacza, że do tej pory nie było żadnych wojen, ani rodzin.

„Wojna, tragedia i zbrodnia pozostaną wojną, tragedią i zbrodnią, nawet gdyby w tym czasie ich definicja nie były jeszcze ustalona na szczeblu międzynarodowym” – zaznaczył Prymas Czech.

Jak dodał, obstając przy potrzebie oficjalnego uznania ludobójstwa Ormian przyłącza się on do Papieża Franciszka, który podczas swej wizyty w Armenii posługiwał się tym terminem.

Źródło: radiomaryja.pl, Radio Watykańskie

MA

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88311 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]