Krucyfiksy wracają do sądów w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul

Aktualizacja: 2016-06-28 12:17 pm

Brazylijska Krajowa Rada Sądownictwa (CNJ) wydała decyzję zezwalającą na umieszczanie krucyfiksów i symboli religijnych na ścianach sal sądów w stanie Rio Grande do Sul, na południu kraju. Jak wyjaśnił w komunikacie Emmanoel Campelo, przedstawiciel CNJ, wizerunki krzyża są powiązane zarówno z kwestią wyznania religijnego, jak i stanowią element kulturowy.

Krucyfiks jest symbolem, który reprezentuje jeden z filarów cywilizacji zachodniej. Jego obecność na sali w żadnym stopniu nie narzuca przekonań obecnym na rozprawach wyznawcom innych religii, nie rani niczyich uczuć, a także nie stoi w sprzeczności z laickością państwa. Dlatego też nikt nie może nakazać usuwania symboli religijnych z sądów – poinformował Emmanoel Campelo, przypominając, że brazylijska konstytucja odwołuje się w swej inwokacji do Boga.

Krucyfiksy zaczęły być zdejmowane w sądach stanu Rio Grande do Sul po decyzji miejscowej Rady Sądowniczej z marca 2012 r. Do CNJ odwołało się od niej Katolickie Stowarzyszenie Sędziów (AJC).

Werdykt Krajowej Rady Sądowniczej, na którego ogłoszenie czekano ponad cztery lata, został pozytywnie odebrany przez władze kościelne. Dadeus Grings, emerytowany arcybiskup Porto Alegre, wyraził zadowolenie, że decyzja wąskiego gremium sędziów została zakwestionowała na krajowym szczeblu. – Nie może być tak, że mniejszość uzurpuje sobie prawo do eliminowania z przestrzeni publicznej symbolu świętego dla ogromnej części ludzkości. To nie jest demokratyczne zachowanie – stwierdził arcybiskup Grings.

KAI

MWł

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88274 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]