Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

Aktualizacja: 2016-06-28 11:45 am

„Potrzebna jest krótka ustawa zakazująca propagowania banderyzmu w Polsce” – powiedział Kresom.pl Paweł Kukiz. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu i symbolikę banderowską. „Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła”.

Paweł Kukiz wyraźnie podkreśla, że zdecydowanie popiera zakaz propagowania banderyzmu w Polsce. „To by w ogromnej mierze rozwiązało całą sytuację” – powiedział w rozmowie z Kresami.pl. Zwraca przy tym uwagę, że byłby to wyraźny sygnał dla mieszkających w Polsce Ukraińców. Według niego, z takiego punktu widzenia jest to działanie wręcz niezbędne.

„Jeżeli w Polsce propagowanie banderyzmu byłoby zakazane, to ci Ukraińcy, którzy mieszkają i pracują w Polsce, po powrocie na Ukrainę mówiliby, że w Polsce czarno-czerwona flaga jest zakazana, że według Polaków Bandera był bandytą itd. W jakiś sposób tonowaliby tam nastroje euforystyczne związane z tymi bandziorami. Jeżeli oni będą mówić, że w Polsce banderyzm po prostu bardzo przeszkadza w nawiązaniu dobrych relacji z Ukrainą, to na pewno w jakiejś mierze może to pomóc w edukacji Ukraińców i w nawiązywaniu normalnych relacji” – mówi Kukiz.

Polityk przyznał, że brak uwzględnienia penalizacji banderyzmu w projekcie ustawy Kukiz’15 dotyczącej ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA był błędem. Zaznacza przy tym, że fakt, iż byłaby to ustawa powodowałby określone skutki, w tym m.in. nieprzedawnianie się zbrodni ludobójstwa. „Teraz trzeba zrobić krótką ustawę zakazującą propagowania banderyzmu w Polsce” – powiedział polityk. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów do prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu i symbolikę banderowską. „Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła. Tym bardziej, że wielu z nich czci go nieświadomie. To jest przerażające, do tego doprowadziły działania ukraińskie” – mówi lider Kukiz’15. Nie wyklucza, że weźmie udział w demonstracji pod Sejmem w dniu 7 lipca. „Na pewno będą tam posłowie Kukiz’15” – zapewnia. Powiedział również, że jego klubu organizuje ekspozycję w Sejmie dotyczącą 11 lipca i zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Wcześniej poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja Tomasz Rzymkowski zapowiadał podjęcie działań na rzecz  wprowadzenia do kodeksu karnego przepisów karzących za podważanie zbrodni dokonanej przez OUN-UPA, analogicznie jak w przypadku stosowania określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Kukiz krytycznie odniósł się do informacji dotyczących deklaracji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „To bardzo źle wygląda” – powiedział. Jak poinformował na Twitterze przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, zawarł on z Kuchcińskim porozumienie, zgodnie z którym polski parlament nie będzie zajmował się uchwałą ws. wołyńskiego ludobójstwa przed szczytem NATO. Kukiz powiedział w rozmowie z Kresami.pl, że nie rozumie tego rodzaju działań prowadzonych przez czołowego polityka PiS i marszałka Sejmu i jego skrajnie proukraińskiego nastawienia. Podkreśla, że wcześniej, podczas Euromajdanu sam bardzo aktywnie angażował się w pomoc Ukrainie, ale – jak przyznaje – „wszystko ma swoje granice”.

„To może w dzisiejszych czasach brzmi dziwnie, ale szczerze liczyłem na to, że jest to realizacja chrześcijańskiej zasady ‘zło dobrem zwyciężaj”. Dlatego też podczas Majdanu przymykałem oko na te czerwono-czarne flagi i całą symbolikę banderowską ze względu na tę atmosferę, bo myślałem, że potem zrozumieją. W tej chwili robię wszystko, żeby naprawić swój błąd” – powiedział Kukiz. Przyznał również, że sam Parubij, który był szefem Samoobrony Majdanu, składającej się głównie z gloryfikatorów Bandery, jest na Ukrainie bardzo prominentną postacią, szczególnie w kwestiach ideologicznych.

Wcześniej Paweł Kukiz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu jego klub sejmowych złoży do laski marszałkowskiej projekt stosownej ustawy, która ureguluje kwestię banderowskiej symboliki i odwołań do OUN-UPA.

KRESY.PL

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88267 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]