Papież w Armenii: rzeź Ormian była ludobójstwem

Aktualizacja: 2016-06-27 9:16 am

Podczas swojego przemówienia do władz Armenii, papież Franciszek nazwał rzezie Ormian na początku XX wieku ludobójstwem. Zdaniem watykanistów, nie było go w przygotowanym tekście wystąpienia.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

PAP / tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 czerwca 2016)

 


 

Turcja skrytykowała słowa papieża o ludobójstwie Ormian

Wicepremier Turcji, Nurettin Canikli stwierdził, że papież i papiestwo “nadal noszą ślady mentalności krzyżowców”.

Wicepremier Turcji skomentował tak słowa papieża Franciszka, który podczas pierwszego dnia swej pielgrzymki w Armenii odbiegł od przygotowanego tekstu i wyraźnie powiedział o ludobójstwie Ormian, do jakiego Turcy dopuścili się podczas pierwszej wojny światowej.

Canikli stwierdził, że słowa papieża nie odpowiadają prawdzie historycznej. Powiedział: “Działalność papieża i Watykanu nadal noszą ślady mentalności krzyżowców. Jego komentarze nie są bezstronne, ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości“.  Turcja wciąż nie chce przyznać, że sto lat temu miało miejsce ludobójstwo, twierdząc, że ofiary były po obydwu stronach.

Watykanista, Andrea Tornielii skomentował reakcje Ankary, stwierdzając, że jest znacznie słabsza niż rok temu. Wtedy to przy podobnej sytuacji 12 kwietnia 2015 tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało z żądaniem wyjaśnień nuncjusza apostolskiego w Ankarze abp. Antonio Lucibello, a ambasador Turcji przy Watykanie Kenan Gürsoy powrócił na konsultacje do Ankary.

kresy.pl / pch24.pl

Za: Kresy.pl (26 czerwca 2016)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88244 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]