Czas położyć kres „rasistowskim” działaniom Izraela. Saudowie wzywają do interwencji w Palestynie

Arabia Saudyjska wezwała społeczność międzynarodową do interwencji na terytorium palestyńskim, by położyć kres „rasistowskim” działaniom Izraela. Król Salman i jego ministrowie zaapelowali do zakończenia oblężenia Gazy. Saudowie oskarżają Żydów o „systematyczne morderstwa” i „tortury”.

Według Arabii, Izrael prowadzi ekspansję w Jerozolimie Wschodniej. Żydzi dopuszczają się „haniebnych zbrodni wojennych”. Oświadczenie to, odzwierciedlające poglądy króla i jego gabinetu pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak wysocy urzędnicy izraelscy chwalili postępy w tajnych negocjacjach z Arabią Saudyjską i innymi państwami Zatoki Perskiej, które – jak mówią – ma utorować drogę do ustanowienia stosunków dyplomatycznych i handlowych między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami.

Dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dore Gold powiedział na konferencji w Jerozolimie w zeszłym tygodniu, że rozwiązanie kwestii izraelsko-palestyńskiej jest „na ostatnim miejscu na liście spraw do załatwienia między Izraelem a krajami Zatoki.”

 – Musimy uświadomić sobie, że nie ma przymusu rozwiązania kwestii palestyńskiej, by zbudować więzi ze znaczną częścią świata arabskiego, świata sunnickiego. Dwadzieścia, trzydzieści lat temu wszyscy mówili nam, że musimy rozwiązać kwestę palestyńską, wtedy będziemy mieli pokój ze światem arabskim. Teraz coraz częściej dochodzimy do wniosku, że jest dokładnie na odwrót. Musimy zbudować inny porządek – zasugerował Gold.

Premier Benjamin Netanjahu również przy wielu różnych okazjach starał się przekonać opinię publiczną, że nastąpiło ocieplenie stosunków z krajami arabskimi w ciągu ostatnich miesięcy, a podczas wojny w Gazie w 2014 r. chwalił się, że Izrael miał poparcie niektórych krajów Zatoki Perskiej.

Saudyjskie oświadczenie rządowe, opublikowane we wtorek, to pierwszy publiczny komentarz nt. izraelskiego nowego porządku. „Arabia Saudyjska wzywa społeczność międzynarodową do powstrzymania izraelskich praktyk rasistowskich na okupowanym terytorium palestyńskim, które obejmują systematyczne morderstwa, tortury, oblężenie i niszczenie mienia oraz akty judaizacji Al-Quds” – czytamy. Gabinet wezwał wspólnotę międzynarodową do działań przeciwko osobom odpowiedzialnym za „haniebne zbrodnie wojenne” przeciw ludności palestyńskiej

Źródło: bignewsnetwork.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-06-23) | http://www.pch24.pl/czas-polozyc-kres-rasistowskim-dzialaniom-izraela--arabia-saudyjska-wzywa-do-interwencji-w-palestynie,44108,i.html

Skip to content