Szef ukraińskiego IPN: List polskich parlamentarzystów to jednostronne oskarżenia

Aktualizacja: 2016-06-23 8:47 am

Według Wołodymyra Wiatrowycza, “zamiast wzajemnego przebaczenia mamy do czynienia z jednostronnymi oskarżeniami”.

Szef ukraińskiego IPN po raz kolejny skomentował list polskich parlamentarzystów do “ukraińskich przyjaciół”, będący odpowiedzią na skandaliczny list ukraińskich prezydentów.

Poseł PiS Michał Dworczyk, który odczytał list parlamentarzystów w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie przyznał ,że nie znaj jeszcze pełnej treści odpowiedzi Wiatrowycza, ale stwierdził, że wie o jej istnieniu. Oświadczył: “Z sygnałów, które do mnie docierają, wiem, że to jest opaczna interpretacja tego listu, którego intencje były zupełnie inne. Był on przygotowywany ze względu na szacunek do autorów apelu oraz ze względu na przekonanie, że dobre relacje polsko-ukraińskie są bardzo ważne dla naszej formacji politycznej“.

Wiatrowycz publikuje na ukraińskich portalach swój tekst, w którym znalazło się sformułowanie, że polscy politycy “uparcie” nie przyjmują do wiadomości, że szacunek wobec UPA na Ukrainie nie jest związany antypolskimi emocjami. Napisał on: “Ukraińscy powstańcy uważani są za bohaterów nie za sprawą ich udziału w konflikcie polsko-ukraińskim, lecz z racji zaciętej (…) walki przeciwko reżimowi komunistycznemu“.

Według Wiatrowycza, politycy PiS nie rozumieją  sytuacji Ukrainy lub nie chcą porozumienia z sąsiadami. W artykule napisał: “Jego [PiS-u] głównym motywem było oskarżenie Ukraińców o nieprawidłowe spojrzenie na ukraińską historię“. Szef IPN Ukrainy nie rozumie dlaczego dla polskiej partii rządzącej “jedyną przeszkodą na drodze do normalnych stosunków między Ukrainą i Polską jest polityka historyczna państwa ukraińskiego“. Stwiedził że najważniejszym elementem ukraińskiej polityki historycznej jest dekomunizacja. Nie zauważył jednak co komunizm zastępuje.

Wiatrowycz relatywizuje ludobójstwo dokonywane przez UPA i prownuje je z działaniami Armii Krajowej: “Zabijanie przez ukraińskich powstańców cywilnych Polaków jest właśnie taką zbrodnią, tak samo jak zbrodnią jest zabijanie cywilnych Ukraińców przez polskie podziemie. Jednak istnienie takich faktów nie daje podstaw, by nazywać UPA czy Armię Krajową formacjami zbrodniczymi“. Odnosząc się do kwestii poruszonej w liście parlamentarzystów nieupamiętniania w Polsce “ludzi, którzy mają na rękach krew niewinnej ludności cywilnej” zarzucił polskim posłom i senatorm kłamstwo pisząc: “Tak nie jest. W Polsce na poziomie państwowym honorowani są nie tylko żołnierze AK (niektórzy dowódcy i oddziały uczestniczyły w zabijaniu cywilnych Ukraińców), ale także tak zwani żołnierze wyklęci, których część cechowała się otwartym szowinizmem i uczestniczyła w etnicznych czystkach Ukraińców“.

Podobnie jak w wywiadzie dla ukraińskiego Radia oświadczył, że potępienie UPA to wspieranie polityki Rosji: “Od tezy o potępieniu UPA jako formacji zbrodniczej zbliżamy się do tego, na czym swe wysiłki skupia Kreml: potępienia walki wyzwoleńczej Ukraińców, a zatem delegitymizacji współczesnego państwa ukraińskiego“.

Według Wiatrowycza polscy posłowie powinni zaakceptować, że zawsze będą istnieć “ludzie, którzy dla nas, Ukraińców, będą bohaterami, a w Polsce traktowani będą jak zbrodniarze, i vice versa“. Według niego dyskusję o relacjach historycznych powinny prowadzić katedry naukowe, a nie trybuny polityczne.

Wiatrowycz napisał również o zgłoszonych w Sejmie projektach upamiętaniających ludobójstwo na Wołyniu: “Wykorzystywanie tego terminu najwyraźniej podkreśla, jak nieszczere są zapewnienia, że zadaniem polskich polityków jest upamiętnienie ofiar i potępienie zbrodniarzy. Dlatego, że ludobójstwo na Polakach oznacza zrzucenie winy wyłącznie na Ukraińców. Takie podejście uniemożliwia zrozumienie prawdziwej sytuacji, w której Ukraińcy i Polacy byli jednocześnie wśród ofiar, jak i wśród katów“.

kresy.pl  / stooq.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88192 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]