Aktualizacja strony została wstrzymana

Będzie wznowienie procesu beatyfikacyjnego abp. Sheena? Ordynariusz Nowego Jorku stwarza przeszkody

Siostrzenica abp. Fultona Sheena próbuje wywrzeć nacisk na archidiecezję nowojorską w sprawie przekazania szczątków hierarchy do Diecezji Peoria. Z przekazanej przez nią informacji jasno wynika, że watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych nie ma żadnych obiekcji w sprawie przeniesienia szczątków arcybiskupa. Jest to konieczny warunek wznowienia procesu beatyfikacyjnego abp. Fultona Sheena.

„Diecezja Peoria ogłasza z wielką radością, że rodzina arcybiskupa Fultona Sheena zwróciła się do Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork, o przeniesienie jego szczątków do Peorii, w stanie Illinois. […] Biskup Peorii, Daniel Jenky, jest ogromnie wdzięczny pani Joan Sheen Cunningham i jej rodzinie za podjętą współpracę. Biskup Jenky, wraz z przeniesieniem szczątków arcybiskupa, spodziewa się wznowienia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego abp. Sheena. Biorąc pod uwagę jego stan zaawansowania, wyniesienie na ołtarze mogłoby się odbyć niedługo po przyjeździe szczątków do Peorii i po wydaniu na to zgody przez papieża Franciszka” – można przeczytać w oświadczeniu, które zostało opublikowane 14 czerwca 2016 roku przez Diecezję Peoria.

„Jestem pewien, że archidiecezja nowojorska uczyni zadość prośbie rodziny arcybiskupa Fultona Sheena. Wielokrotnie archidiecezja deklarowała pragnienie współpracy z rodziną [Sługi Bożego]. Nie mogę sobie wyobrazić, żeby archidiecezja mogła się przeciwstawić pragnieniu rodziny, które zostało przedstawione przed sądem” – stwierdził w oświadczeniu ks. James Kruse, wikariusz generalny Diecezji Peoria.

Jednak kard. Timothy Dolan, ordynariusz Nowego Jorku, odmówił przeniesienia szczątków abp. Sheena. Poinformowano o tym w wydanym przez kurię komunikacie. „Archidiecezja zapytała, czy Diecezja Peoria oficjalnie wznowi proces, jeżeli doczesne szczątki arcybiskupa zostaną wysłane na ceremonię beatyfikacyjną, jak tylko zostanie ona ogłoszona. Następnie powróciłyby one, w odpowiednim czasie, do krypty pod wielkim ołtarzem w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku” – napisał Joe Zwilling, rzecznik prasowy archidiecezji nowojorskiej.

Joe Zwilling twierdzi, że siostrzenica abp. Sheena zgodziła się na ten kompromis. Jednak jej prawnik poinformował, że rodzina arcybiskupa odrzuca takie rozwiązanie. – Nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego mogliby stać na drodze ku ogłoszeniu świętym tego człowieka – powiedział Steven Cohen, prawnik rodziny abp. Sheena. – Dla Nowego Jorku biskup Sheen jest tylko kolejną ozdobą na choince. Dla Peori jest „naszym człowiekiem” – stwierdził ks. Stanley Deptula, przewodniczący Komisji Kultu Bożego Diecezji Peoria.

Proces abp. Fultona Sheena został otwarty w 2002 roku przez bp Daniela Jenkiego, po tym jak otrzymał on zapewnienie kard. Edwarda Egana, ówczesnego ordynariusza Nowego Jorku, że szczątki abp. Sheena zostaną przeniesione do Peori. W 2014 roku proces musiał zostać zawieszony, gdy kard. Dolan odmówił wydania relikwii Sług Bożego. Dopóki ciało abp. Sheena pozostanie w Nowym Jorku, nie można kontynuować procesu beatyfikacyjnego.

Arcybiskup Fulton J. Sheen (ur. 1895 r.), był biskupem pomocniczym Diecezji Nowojorskiej w latach 1951-1966. Następnie pełnił funkcję ordynariusza Rochester, aż do 1969 roku. Jest autorem ponad 65 książek, oraz telewizyjnego programu „Life Is Worth Living”, za który otrzymał nagrodę Emmy. Zmarł w 1979 roku w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Źródło: churchmilitant.com, pjstar.com

MR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-06-21) | http://www.pch24.pl/bedzie-wznowienie-procesu-beatyfikacyjnego-abp--sheena--ordynariusz-nowego-jorku-stwarza-przeszkody,44084,i.html

Skip to content